Wiadomości
MIELEC

Wyruszyli szlakiem historii Żydów w ramach Shalom 2022

27 paź · 13:22
Wyruszyli szlakiem historii Żydów w ramach Shalom 2022

Po raz piąty mielczanie wyruszyli na spacer szlakiem historii mieleckich Żydów. To jedno z wydarzeń w ramach festiwalu Shalom.

Imprezę organizuje Stowarzyszenie JARTE, które we współpracy z ambasadą Izraela stara się przybliżyć historię dawnej społeczności żydowskiej oraz współczesne aspekty tej kultury.

Jak powiedział Szymon Burek, koordynator dni kultury żydowskiej Shalom, mielczanie co roku czekają na wydarzenia związane z festiwalem, a tradycyjne spacery ulicami miasta gromadziły nawet 100 osób. W tym roku spotkania dyskusyjne organizowane są w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zaproszeni historycy i naukowcy będą rozmawiać o badaniach na temat społeczności żydowskiej, która przed wojną stanowiła niemal 50% mieszkańców Mielca.

Po raz pierwszy finał festiwalu odbędzie się w jednej z najpiękniejszych w Europie synagog w Dąbrowie Tarnowskiej. To jedyne miejsce, gdzie przetrwały freski żydowskiego artysty, pochodzącego z Mielca.

Udział w wydarzeniach festiwalu Shalom jest bezpłatny, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie internetowej Stowarzyszenia JARTE.

--:--
--:--

Relacje przygotowała Weronika Wilczyńska.

fot. Weronika Wilczyńska

27 października ·  13:22

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez