Wiadomości
RZESZÓW

Wystawa „TU rodziła się opozycja. Między czerwcem ’76 a sierpniem ’80”

13 sie · 08:01
Wystawa „TU rodziła się opozycja. Między czerwcem ’76 a sierpniem ’80”

Wystawa zatytułowana „TU rodziła się opozycja. Między czerwcem ’76 a sierpniem ’80” otwarta zostanie dziś w Rzeszowie. Uroczystość odbędzie się w południe na placu przed Urzędem Marszałkowskim.

Instytut Pamięci Narodowej przygotował ekspozycję w 45. rocznicę protestów robotniczych z czerwca 1976 r. Wtedy to władze komunistyczne zapowiedziały podwyżki cen artykułów spożywczych. Społeczeństwo odpowiedziało strajkiem w 97 zakładach pracy. W Radomiu, Ursusie i Płocku robotnicy wyszli na ulice. Wielu uczestników protestów było bitych, aresztowanych lub skazanych na więzienie, a ponad 1500 zwolnionych z pracy. Do najgwałtowniejszych starć z MO i ZOMO doszło w Radomiu, gdzie protestujący podpalili budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Szacuje się, że w czerwcu 1976 r. w różnych formach sprzeciwu wobec działań władz uczestniczyło w sumie około 80 tys. osób.

Represje, które spadły na protestujących i dotknęły ich bliskich, zrodziły spontaniczne akcje pomocy materialnej, medycznej i prawnej. Zaowocowało to powstaniem Komitetu Obrony Robotników, pierwszej jawnej organizacji opozycyjnej w PRL.

Fot. ipn.gov.pl

13 sierpnia ·  08:01

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez