Wiadomości
LUBACZÓW

Wystawa „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat"

15 mar · 18:42
Wystawa „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat"

W budynku muzealnym w Zespole Cerkiewnym w Radrużu można oglądać wystawę „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat". Na ekspozycji zgromadzono 60 fotografii autorów polskich i ukraińskich. Zdjęcia powstały w ramach projektu pod tym samym tytułem. Fotografie przedstawiają 10 drewnianych cerkwi znajdujących się na Ziemi Lubaczowskiej we wsiach: Borchów, Gorajec, Kowalówka, Łówcza, Łukawiec, Nowe Brusno, Prusie, Szczutków i Radruż oraz 10 ukraińskich cerkwi z Zakarpacia ze wsi: Hukliwe, Nowosielica, Kołoczawa, Jasina, Użok, Daniłowo, Likicary i Średnie Wody, a także w Użhorodzie. Piękno i klimat świątyń uwiecznili na fotografiach Alicja Mróz, Krystian Kłysewicz, Marek Kuziemski, Tomasz Michalski i Tomasz Mielnik oraz Ołeh Chawawczak, Serhij Denysenko, Robert Dowhanycz, Serhij Hudak i Jurij Kryliweć.

W czasie wernisażu (14.03.2021), który był transmitowany online, szczegóły projektu „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat" przedstawiła Ewa Sowińska, kierownik projektu ze strony Muzeum Kresów w Lubaczowie. - Głównym i najważniejszym celem projektu była wspólna, polsko-ukraińska praca na rzecz promocji i tym samych ochrony materialnego dziedzictwa regionu Karpat, a dokładniej drewnianych cerkwi. Są one nie tylko pięknymi obiektami do fotografowania, ale też ważnymi obiektami transgranicznego krajobrazu, zarówno na terenie Ukrainy jak i w Polsce. (...) Niedługo będziemy mogli zobaczyć wirtualne wycieczki po wybranych cerkwiach. Pracujemy również nad interaktywną mapą Zespołu Cerkiewnego w Radrużu - powiedziała Ewa Sowińska. W ramach projektu powstaną również dwa filmy promocyjne. W trakcie wernisażu głos zdalnie zabrał Mychajło Dankanych – dyrektor Agencji Rozwoju Regionalnego i Współpracy Transgranicznej „Zakarpacie” Obwodu Zakarpackiego. W wernisażu wzięli udział: Piotr Zubowski p.o.dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie,  Janusz Mazur z Muzeum Kresów w Lubaczowie, Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, Wicestarosta Barbara Broź i Wójt Gminy Horyniec-Zdrój Robert Serkis. Wystawa gościła już w Użhorodzie na Ukrainie. Ekspozycja będzie czynna dla zwiedzających do 9 maja, a nagranie z oficjalnego otwarcia obejrzeć można pod linkiem: [LINK] oraz poniżej.

Projekt „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat” realizowany jest przez Muzeum Kresów w Lubaczowie i Agencję Rozwoju Regionalnego i Współpracy Transgranicznej „Zakarpacie” Obwodu Zakarpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska– Białoruś–Ukraina 2014–2020. Więcej informacji nt. projektu (także zdjęcia obiektów): http://muzeumkresow.eu/program-pl-by-ua


Na podst. informacji: Grupa Media Lubaczowskie

15 marca ·  18:42

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez