Wiadomości
MIELEC

Wystawa ikony współczesnej w Mielcu

26 gru · 09:42
Wystawa ikony współczesnej w Mielcu

"Światło Niestworzone" - taki tytuł nosi wystawa plenerowa przy Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu. Na 20 ekspozytorach prezentowane są prace pochodzącego z Mielca brata Marcina Świądra. To współczesne ikony nawiązujące stylistyką do prac prof. Jerzego Nowosielskiego - mówi Jolanta Strycharz, zastępca dyrektora SCK w Mielcu do spraw bibliotek.

Kolorystyka bardzo żywa, te turkusy, czerwienie, pomarańcze. Mocne barwy, które w ikonopisarstwie klasycznym rzadko są stosowane. Brat Marcin podkreśla, że odszedł od klasyki ikonopisania na rzecz ikony współczesnej. Wydłużone postaci, bardzo charakterystyczne krzyże, ręce, dłonie, twarze, nosy ... widać tu inspiracje sztuką Nowosielskiego

- dodała Jolanta Strzycharz


Reprodukcje ikon brata Marcina Świądra, umieszczone w ekspozytorach, zawierają także komentarz w języku polskim i ukraińskim. Ekspozycja, która  prezentowana jest w Mielcu, wcześniej wystawiona została m.in. Lublinie, Krośnie i Krynicy-Zdroju. Plenerowa wystawa ikony współczesnej „Światło Niestworzone” w Mielcu będzie dostępna dla zwiedzających do końca lutego.

fot. Dawid Osysko

26 grudnia ·  09:42

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez