Wiadomości
KROSNO

XII Dni Pamięci o Żydowskiej Społeczności Rymanowa

13 sie · 20:00
XII Dni Pamięci o Żydowskiej Społeczności Rymanowa

Niewielka grupa ok. 20 osób wzięło udział w uroczystościach inaugurujących XII Dni Pamięci o Żydowskiej Społeczności Rymanowa. Odbywają się w rocznicę likwidacji przez Niemców getta w miasteczku, którego niemal połowa ludności przed II Wojną Światową do byli Żydzi.

Dni zainaugurowała modlitwa ekumeniczna na cmentarzu żydowskim, w ohelu (czyli grobowcu) sławnego w całym żydowskim świecie cadyka Menachema Mendla. Prowadzili ją ks. Mieczysław Szostak i Malka SzachanDoron – pierwsza Żydówka, która osiedliła się po wojnie w Rymanowie. Jak podkreślała w rozmowie z Radiem Rzeszów – musimy uważać, by holokaust się nie powtórzył – wszystkie mniejszości mają prawo do dobrego życia.

Po tym spotkaniu uczestnicy przeszli pod pomnik upamiętniający Polaków ratujących Żydów, a następnie pokonali 5-kilometrową trasę do dworca we Wróbliku Szlacheckim. 13 sierpnia 1942 roku Niemcy przeprowadzili tam ponad pięciuset ostatnich rymanowskich żydów i przetransportowali ich do Bełżca, gdzie wszystkich zamordowano.

W ramach Dni Pamięci Żydowskiej Społeczności Rymanowa dziś jeszcze Kolacja Szabasowa a jutro m.in. koncert „W cieniu synagogo”.

Fot. Janusz Jaracz

13 sierpnia ·  20:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez