Wiadomości
RZESZÓW

Zabiegi wszczepienia protezy głosowej w Rzeszowie

25 lis · 11:15
Zabiegi wszczepienia protezy głosowej w Rzeszowie

Kolejne zabiegi wszczepienia protezy głosowej odbywają się dziś w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie.

Jako pierwszy na Podkarpaciu, wprowadził światowe standardy w leczeniu pacjentów po całkowitym usunięciu krtani z powodu nowotworu. Zabieg polega na wszczepieniu jednokierunkowej, silikonowej zastawki, która pozwala na wprowadzenie powietrza wydechowego z płuc do gardła, co wzbudza drgania fałdów błony śluzowej gardła dolnego i przełyku. Dzięki temu pacjenci mogą mówić – wyjaśnia dr Sławomir Okła ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Jak dodaje, zastawka pozwala na bezpieczne połączenie dróg oddechowych i pokarmowych. Dr Okła szkolił lekarzy Kliniki Otorynolaryngologii rzeszowskiego szpitala.

Piotr Płodzień z powodu nowotworu krtani latem przeszedł zabieg jej usunięcia i jednocześnie wszczepienia protezy podczas jednej operacji. Dzięki temu może samodzielnie jeść, mówić i niemal normalnie funkcjonować.

Od czerwca wykonano siedem takich zabiegów, dziś kolejne m.in. wykonanie implantacji nowej oraz wymiana założonej trzy miesiące temu protezy. Wszystkie są refundowane przez NFZ.

Relację przygotowała Barbara Kozłowska.

--:--
--:--

Fot. materiały prasowe

25 listopada ·  11:15

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez