Wiadomości
JAROSŁAW

Zabytkowa kamienica Orsettich odzyskuje blask

9 paź · 20:40
Zabytkowa kamienica Orsettich odzyskuje blask

Trwają prace renowacyjne elewacji jednej z najpiękniejszych późnorenesansowych kamienic w Polsce - kamienicy Orsettich w Jarosławiu, obecnej siedziby tamtejszego muzeum. To pierwszy etap prac, który potrwa do końca października. Jak przekazał Konrad Sawiński p.o. dyrektora Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, obecnie prowadzone prace obejmują strefę cokołową elewacji budynku. Miejsce zniszczonych płyt z piaskowca zajmie tynk renowacyjny. Ten zabieg przywróci pierwotny wygląd kamienicy Orsettich - wyjaśnił Sawiński.

Prace renowacyjne mają objąć całość zabytkowego budynku, czyli dolne części jej ścian od strony rynku, ulicy Trybunalskiej, jak również przy wewnętrznym dziedzińcu.

Po zakończeniu prac chcemy odświeżyć muzealny dziedziniec i otworzyć go dla mieszkańców i turystów

- zapowiedział Konrad Sawiński.

Koncepcja z kosztorysem została już przygotowana, a prace będą mogły się rozpocząć, w zależności od kolejnych etapów prac przy elewacji, wiosną lub jesienią przyszłego roku. Koszt przedsięwzięcia to, według tegorocznych cen, ponad milion złotych. Jeszcze w tym roku placówka wystąpi o dofinasowanie kolejnych prac do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kamienica Orsettich jest uważana za jeden z najcenniejszych zabytkowych budynków przy jarosławskim rynku. Obiekt został wzniesiony w drugiej połowie XVI w. jako siedziba bogatego kupca jarosławskiego Jana Raczkowskiego.

fot. archiwum

9 października ·  20:40

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez