Wiadomości
PRZEMYŚL

Zakończyły się prace na linii kolejowej z Przemyśla do granicy z Ukrainą

3 paź · 16:00
Zakończyły się prace na linii kolejowej z Przemyśla do granicy z Ukrainą

Po 28 latach od zamknięcia przewozów na kolejowej Linii 102 odnowiono perony i wymieniono tory. Terminowo zakończyły się prace remontowe na linii kolejowej nr 102 z Przemyśla do Malhowic.

To najbardziej nietypowa linia kolejowa w Polsce. Przed laty linia była wykorzystywana przez turystów jadących pociągiem z głębi kraju, przez Przemyśl w Bieszczady. W 1994 r. dwa lata po rozpadzie ZSRR i odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, linia przestała funkcjonować. Z biegiem czasu popadała w ruinę i nadawała się do całkowitej wymiany. O konieczności jej reaktywacji mówiło się od wielu lat, a starali się o to m.in. społecznicy ze stowarzyszenia Linia102.pl i siostrzanej grupy, w Ukrainie, 102.ua.

Linia kolejowa 102 prowadzi z Przemyśla na południe do Malhowic. Następnie przez granicę docierała do ukraińskich Niżankowic, Dobromila, Chyrowa, aby już jako linia 107 przez Starzawę ponownie dotrzeć do Polski przez przejście graniczne w Krościenku i w finale dojechać do Zagórza.

Jak podkreśla Karol Gajdzik ze Stowarzyszenia Kolejowe Karpaty kolejowa Linia 102 odegrała ważną rolę w historii:

Podnosiła się klasa mechaników, inżynierów i oni byli obecni w naszych miastach. Zmieniało się myślenie nastąpiła wielka rewolucja nie użyję słowa przemysłowa tylko transportowa i to wpłynęło na rozwój Twierdzy Przemyśl u naszego regionu

Jeszcze nie wiadomo dokładnie kiedy linia 102 ruszy w kierunku Ukrainy. Prace, które na niej trwały umożliwią reaktywowanie po 28 latach przewozów pasażerskich. Po ostatecznych odbiorach przewoźnicy będą mogli planować uruchamianie połączeń na 12-kilometrowym odcinku.

Zdaniem Karola Gajdzika ze Stowarzyszenia Kolejowe Karpaty, jeżeli linia zostanie uruchomiona, to skorzystają z niej między innymi mieszkańcy Przemyśla:

--:--
--:--

Relacja: Beata Korbas.

fot. Beata Korbas

3 października ·  16:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez