Wiadomości
PRZEMYŚL

Uroczyste złożenie przysięgi wojskowej w Przemyślu

16 paź · 16:54
Uroczyste złożenie przysięgi wojskowej w Przemyślu

Pierwszą w historii nowej, 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przysięgę wojskową złożyli dziś na przemyskim Rynku żołnierze-ochotnicy do służby w jednostce. Rotę przyrzeczenia powtórzyło 37 ochotników, którzy przeszli 16 dniowe szkolenie podstawowe. Szeregi Brygady zasiliło także 32 żołnierzy, którzy przysięgę już składali, służąc w wojsku wcześniej, a teraz ponownie włożyli mundur.
Obecny na uroczystości szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński nawiązał do słów przysięgi.

Przysięga jest aktem ślubowania, w którym każdy żołnierz składa swoje najważniejsze zobowiązanie. Przysięgacie bronić Ojczyzny, bronić jej niepodległości i jej granic, przysięgacie stać na straży honoru żołnierza, strzec sztandaru, który będzie ustanowiony. To wszystko czynicie dla służby i dla dobra wszystkich obywateli i całej naszej ojczyzny

- mówił szef Kancelarii Premiera.


Lis do uczestników uroczystości skierował wicepremier, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Minister podkreślił w nim, że ochotnicy, wypowiadając słowa przysięgi stali się oni żołnierzami RP.

Dołączacie do zaszczytnego grona obrońców ojczyzny i narodu. Wchodzicie w skład nowej, przemyskiej brygady, która uzupełnia potencjał Wojsk Obrony Terytorialnej. Wasza formacja rośnie w siłę, a dotychczasową działalnością potwierdza swoje znacznie dla bezpieczeństwa Polski

- napisał szef MON.


Decyzja o powstaniu 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej została podpisana przez szefa MON w marcu 2021 roku. Jednym jej z zadań będzie współdziałanie ze Strażą Graniczną w zapewnieniu bezpieczeństwa na granicy i pomoc w związanych z tym sytuacjach kryzysowych.

fot. Jerzy Pasierb

16 października ·  16:54

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez