Wiadomości

Zmarł profesor Wiesław Skrzydło

12 kwi · 19:59
Zmarł profesor Wiesław Skrzydło

Zmarł prof. Wiesław Skrzydło, wybitny polski konstytucjonalista, współtwórca rzeszowskiego ośrodka uniwersyteckiego. Odszedł w niedzielę 11 kwietnia w wieku 92 lat.

Prof. Wiesław Skrzydło przez blisko 60 lat aktywności naukowo-dydaktycznej dzielił swoje życie pomiędzy Lublinem a Rzeszowem. W 1959 roku tuż po obronie rozprawy doktorskiej był jednym z pięciu wykładowców, którzy zakładali w Rzeszowie punkt konsultacyjny UMCS prowadzący studia administracyjne. 10 lat później jako prorektor Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie tworzył Filię UMCS w Rzeszowie.

Prof. Skrzydło był autorem ponad 250 książek, monografii, podręczników i artykułów, był też wieloletnim przyjacielem i wykładowcą WSPiA, silnie związany z rzeszowskim środowiskiem akademickim — wspomina Rektor WSPiA prof. Jerzy Posłuszny.

Prof. Wiesław Skrzydło był jednym z inicjatorów i Współprzewodniczącym – prowadzonego przez WSPiA – Polsko-Ukraińskiego Klubu Konstytucjonalistów, zrzeszającego najwybitniejszych polskich i ukraińskich profesorów prawa konstytucyjnego. Otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu im. Ivana Franki we Lwowie.

Fot. UMCS

12 kwietnia ·  19:59

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez