Wiadomości

Żołnierze 3.PBOT ćwiczyli z wojskami operacyjnymi podczas operacji pk. PUMA 22

27 maj · 11:00
Żołnierze 3.PBOT ćwiczyli z wojskami operacyjnymi podczas operacji pk. PUMA 22

Terytorialsi z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w ćwiczeniu taktycznym pk. PUMA-22. W czasie szkolenia żołnierze z 32. Batalionu Lekkiej Piechoty współdziałali z 2. Pułkiem Rozpoznawczym z Hrubieszowa na terenie zajętym przez przeciwnika.

Terytorialsi z Niska wraz z żołnierzami 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego w dniach 24-26.05.2022 r w OSPWL Dęba Lipa realizowali zadania w ramach ćwiczenia taktyczno-specjalnego pod kryptonimem PUMA 22. W pierwszych dniach do zadań żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej należało bezpieczne wprowadzenie pododdziałów do lokalizacji, z której rozpoczęto dalsze działania operacyjne. W kolejnych dniach współdziałali z pododdziałem rozpoznawczym 2 Pułku rozpoznawczego z Hrubieszowa prowadząc wspólne działania taktyczno-specjalne.

Prowadzone działania w zakresie rozpoznania, mało snu, zimno, ciągła dynamika działań tylko mobilizuje Terytorialsów i wyzwala duże zaangażowanie.

powiedział ppor. Łukasz Groch, dowódca ćwiczącego pododdziału z 32. Batalionu Lekkiej Piechoty.

W nocy z 25 na 26 maja podkarpaccy terytorialsi wspierani przez pododdział żołnierzy z 2. Pułku Rozpoznawczego przeprowadzili skuteczne rozpoznanie terenu zajętego przez przeciwnika. Skrycie zabezpieczyli przeprawę wodną patroli rozpoznawczych na rzece San (Radomyśl nad Sanem), a następnie zmienili położenie stanowiska dowodzenia. W ramach zajęć dzienno-nocnych wojska operacyjne zostały wprowadzone do nowego rejonu.

To dla nas ważny czas móc uczestniczyć w realizacji ćwiczeń taktycznych z wojskami. Wspólne szkolenie to doskonała okazja do sprawdzenia praktycznych umiejętności naszych żołnierzy podczas współdziałania bojowego z wojskami operacyjnymi.

powiedział płk Michał Małyska, dowódca podkarpackich terytorialsów.

Fot. 3. PBOT

27 maja ·  11:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez