Wiadomości
JAROSŁAW

Żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przysięgali w Jarosławiu

10 gru · 19:23
Żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przysięgali w Jarosławiu

W Nisku i Jarosławiu odbyły się dziś przysięgi wojskowe żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Ukończyli oni wcześniej miesięczne szkolenie podstawowe w jarosławskim Dywizjonie Artylerii Samobieżnej i Batalionie Saperów w Nisku.


Podczas uroczystości w Jarosławiu wojskowe ślubowanie złożyło 119 żołnierzy-ochotników. Swoją wojskową drogę kontynuować będą przez następne 11 miesięcy szkolenia w różnych jednostkach.
Uroczystość w Jarosławiu rozpoczęło podniesienie na maszt flagi państwowej i odegranie Mazurka Dąbrowskiego. W dalszej części uroczystości nowi żołnierze powtórzyli słowa żołnierskiego ślubowania, kilku z nich złożyło ślubowanie na sztandar.


Jak przypominał podczas uroczystości dowódca Dywizjonu Artylerii Samobieżnej, podpułkownik Wojciech Drapała, na przestrzeni wieków zmieniały się słowa roty przysięgi wojskowej, ale jej wymowa pozostała niezmienna.

Na przestrzeni dziejów zmieniała się treść roty i jej forma, natomiast sens zawsze pozostawał ten sam. Przysięga wojskowa, jest aktem o bogatej i głębokiej tradycji. Nakłada na żołnierzy obowiązek obrony niepodległości i granic, a także wierności wobec Rzeczypospolitej

- mówił podpułkownik Drapała.


Okolicznościowy list do żołnierzy wystosował Minister Obrony Narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak. Jak napisał szef MON, przysięga wojskowa to wyjątkowa chwila w życiu każdego żołnierza, która na zawsze pozostaje w pamięci.

W historii Polski służba wojskowa zajmowała zawsze szczególne miejsce stanowiąc symbol oddania Ojczyźnie i narodowi. Dzisiaj wy - składając przysięgę stajecie się żołnierzami Wojska Polskiego

- dodał Minister Mariusz Błaszczak.


Uroczystość w Jarosławiu zakończyła defilada nowych żołnierzy-ochotników.

fot. Jerzy Pasierb

10 grudnia ·  19:23

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez