Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Żywiecczyzna w Bratkowicach. Podróż Artystyczna Regionami Kulturowymi

13 lipca @ 17:00 - 21:00

Plakat PARK 2024 patronaty

Wydarzenie kulturalne „Podróż Artystyczna Regionami Kulturowymi” organizowane przez Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie przybliży nam w tym roku kulturę i tradycje kolejnego regionu Polski. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest Żywiecczyzna. Wydarzenie rozpocznie się 13 lipca o godzinie 17:00 w parku podworskim w Bratkowicach.

„Podróż Artystyczna Regionami Kulturowymi” (w skrócie PARK) to coroczne wydarzenie kulturalne w gminie Świlcza, przybliża ono społeczności lokalnej poszczególne regiony kulturowe z ich muzyką, strojami, kulturą, tradycyjnym jadłem i innymi charakterystycznymi cechami. W pierwszej edycji motywem przewodnim była międzywojenna Warszawa, rok później Podhale, w tym roku PARK zajmie się Żywiecczyzną.  W ramach wydarzenia zostanie zaprezentowany folklor regionu, stroje, tańce i muzyka, ale także jadło i rękodzieło. Oprócz tego na scenie zaprezentują się zaprzyjaźnione zespoły folklorystyczne: „Mali Magurzanie”, „Magurzanie” oraz kapela. Zaprezentują folklor regionu z gwarą, strojami, przyśpiewkami i tańcem w widowisku „Wesele Julecki z Zorzeca i Jonka z Cisca”. Poza sceną odbywać się będą pokazy i warsztaty rękodzieła ludowego, goście będą mogli skorzystać z fotobudki, a także z przejażdżki bryczką. Gwiazdą wieczoru będzie kapela „PoPieronie” w rozbudowanym składzie z grupą wokalną. Całość zakończy potańcówka z zespołem „Alex”.

Jak mówią organizatorzy: „Jest to wydarzenie kulturalne, którego pomysł rodził się w naszych głowach już od dłuższego czasu. Chcieliśmy bowiem prezentować Państwu różne regiony naszego kraju z ich kulturą, muzyką, tradycjami, potrawami. Nasze grupy folklorystyczne robią to już od dawna – prezentując ludowe tańce i przyśpiewki regionalne, a od 21 lat jesteśmy współorganizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego. Ale nam marzyło się coś więcej – coś,  co nie zamknie się na folklor, ale pójdzie dalej – we wszystko, co podkreśla wyjątkowość danego regionu. Bez względu na to, w którym regionie zatrzymamy się w naszej podróży, będzie to PARK – ten pisany z wielkich liter, ale i ten lokalny, bratkowicki park.”

 

Szczegóły

Data:
13 lipca
Godzina:
17:00 - 21:00
Skip to content