W tym wydaniu Science – radiowe odkrycia pojawił się wątek archeologiczny. Gościem programu był dr hab. Marcin Wołoszyn, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, Kierownik Katedry Archeologii Średniowiecza i Nowożytności w Instytucie Archeologii UR, który przybliżył słuchaczom szczegóły badań archeologicznych prowadzonych na obszarze dawnych Grodów Czerwieńskich. Punktem wyjścia do dyskusji był projekt zatytułowany „Początki sąsiedztwa. Chronologia absolutna zespołu osadniczego w Czermnie-Czerwieniu i formowanie się pogranicza polsko-ruskiego w X-XIII wieku”.
W audycji powróciliśmy do problematycznej kwestii mikroplastiku. Degradacja środowiska postępuje w wyniku rozpraszania się go w różnych ekosystemach. Wiedza o tym w jaki sposób migruje mikroplastik, gdzie i jak się kumuluje, pomoże naukowcom w przyszłości opracować urządzenie do zmniejszania jego ilości w zbiornikach wodnych, poprzez rozwój technologii w oczyszczaniu ścieków i uzdatnianiu wód. O swoich badaniach w tym zakresie opowiedzieli dr inż. Małgorzata Kida oraz mgr inż. Wojciech Strojny z Politechniki Rzeszowskiej.
W Science był też wątek kosmiczny i polskie osiągnięcia w tej dziedzinie.
Przegląd naukowych wiadomości przygotował Szymon Taranda.
Audycję przygotowała Justyna Piekło. Na zdjęciach – Laboratorium Nowych Technologii w Badaniach Wód i Oczyszczaniu Ścieków na Politechnice Rzeszowskiej (fot. J. Piekło).