Ponad 2,1 mln zł kosztować będzie budowa dwóch instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii, które powstaną na terenie Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego na Podkarpaciu. Obie instalacje mają być gotowe w ciągu 12 miesięcy. W środę (08.05) w Krośnie podpisana została umowa z wykonawcą inwestycji firmą AGZ. Jak powiedział podczas uroczystości prezes KHK Janusz Fic, rynek energii bardzo dynamicznie się zmienia.
Wobec dużych wahań cen energii i coraz częściej występujących cen ujemnych bardzo dużej wagi nabierają możliwości magazynowania energii. Stąd też nasze decyzje o budowie instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii
– dodał.
Jak tłumaczył Fic, nowe inwestycje dadzą firmie szanse magazynowania energii wtedy, kiedy jest ona szczególnie tania i zużywać ją wtedy, kiedy jej ceny są bardzo wysokie. Nowe instalacje PV z magazynami energii powstaną w dwóch różnych lokalizacjach i będę mieć różne moce. Pierwsza z nich powstanie na terenie Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów. Będzie miała moc 350 kWp i magazyn energii o mocy 350 kWh.
Druga instalacja PV – o mocy 80 kWp i magazynie energii o mocy 40 kWh – powstanie na terenie Zakładu Uzdatniania Wody „Jasiołka” w Szczepańcowej. Obydwie instalacje mają być gotowe w ciągu 12 miesięcy od podpisania umów, czyli najpóźniej do maja 2025 r. Jak powiedział prezes AGZ Grzegorz Zarzycki, spółka od 30 lat prowadzi działalność w zakresie projektowania i wykonawstwa sieci energetycznych.
W tym zakresie posiadamy spore doświadczenie
– zapewnił.
Według planów Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego energia elektryczna produkowana w dwóch nowo budowanych instalacjach fotowoltaicznych będzie w całości zużywana na potrzeby spółki. Holding posiada do tej pory 18 instalacji prądotwórczych, w tym kogeneracyjną instalację biomasową ORC, małą turbinę wodą, trzy silniki na biogaz oraz 13 instalacji fotowoltaicznych. W 2023 r. obiekty te wyprodukowały ponad 13 tys. MWh energii elektrycznej.
Budowa nowych instalacji PV z magazynami energii została dofinansowana w formie dotacji i pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). (PAP)
Fot. KHK