Kilkadziesiąt podkarpackich muzeów, galerii, instytucji kultury bierze udział w Nocy Muzeów. Atrakcji nie zabraknie, oto wybrane z nich.
Rzeszów
Najwcześniej zaprasza Muzeum Techniki i Militariów – już od godziny 14.00! W programie m.in. „Święto Ratownika” – czyli pokazy sprzętu i działania służb ratowniczych, wystawa „II Wojna Światowa” (mundury, wyposażenie), będą też pokazy dynamiczne pojazdów zabytkowych wojskowych i cywilnych.
Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa:
18:00 – otwarcie wystawy „VISUAL STORY”. Poznamy dorobek twórców Katedry Fotografii, Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi.
Muzeum Okręgowe:
20.00 – „New Look” Christiana Diora i ewolucja powojennej sylwetki – prelekcja dra Piotra Szaradowskiego. Dostępne będą wystawy stałe i czasowa: „Andy Warhol przed i po”. O szczegółach Iwona Piętak – w rozmowie na naszej antenie.
Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy:
„Powróćmy do tych dawnych lat”– prezentacja filmów animowanych, przygody Gąski Balbinki, Reksia, Bolka i Lolka… i wielu innych dobranockowych bohaterów. Godz. 19.30 – 21.00 „Hej koleżanko, kolego mamy LEGO®!” – warsztaty rodzinne budowania bajkowej konstrukcji z klocków.
Tylko w stolicy regionu, specjalną ofertę na Noc Muzeów przygotowało prawie 20 placówek.
Krosno
Krośnieńskie Muzeum Rzemiosła organizuje nocny spacer poświęcony kobietom związanym z tym miastem. Jego uczestnicy poznają m.in. historię Adeli Mięsowicz, żony założyciela Fabryki Zegarów Wieżowych czy Zofii Skotnickiej, która przez pewien czas była właścicielką Pałacu Biskupiego. Wędrówka rozpocznie się o godz. 21. Ostatni z dziesięciu przystanków będzie na Placu Konstytucji 3 Maja. Oprócz tego będzie można wspiąć się na Wieżę Farną, a w Piwnicach zobaczyć wystawę poświęconą Janowi Szczepanikowi i jego wynalazkom.
Tarnobrzeg
Muzeum Zamek Tarnowskich przygotowało podróż przez wieki, by upamiętnić postaci zasłużone dla Tarnobrzega. O szczegółach Robert Pytka:
Dębica
Już o godz. 16:00 gry i zabawy rodzinne w muzealnym parku i spotkanie z Agnieszką Kruszyńską-Idzior, autorką książki „Dębica. To co Najważniejsze”. Godz. 18:00 – wystawa „Strój narodowy i regionalny, potem koncert muzyki tradycyjnej w wykonaniu Kapeli „Iskierczanie”.
Mielec
Zwiedzanie wystawy czasowej poświęconej I wojnie światowej proponuje Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich w Mielcu. Dawid Osysko pyta o szczegóły Krzysztofa Haptasia z mieleckiego muzeum:
Muzealnicy zaplanowali także nocne zwiedzanie wystawy plenerowej poświęconej dworom ziemi mieleckiej, a dla dzieci – gra terenowa.
Jarosław
Zwiedzanie Kamienicy Orsettich – odtworzonych wnętrz mieszczańskich, pełnych bogato zdobionych mebli, obrazów oraz pamiątek ilustrujących przeszłość regionu. Wśród dodatkowych atrakcji będzie m.in. gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z 1520 roku. Wśród atrakcji też inscenizacja „Wjazd Królowej Jadwigi do Jarosławia w 1387 roku” i zwiedzanie z przewodnikiem bazyliki i klasztoru oo. Dominikanów.
Kolbuszowa
W skansenie Noc Muzeów rozpocznie się w XVIII-wiecznym spichlerzu z Bidzin, który od kilku lat pełni rolę galerii. To w niej odbędzie się wernisaż wystawy rzeźbiarskiej Krzysztofa Brzuzana pt. „Recykling kulturowy”. Autor tworzy w drewnie, kamieniu, brązie oraz glinie. Materiał do pracy zbiera w różnych miejscach, są to kawałki drewna ze starych drzwi, okien, stołów, czy skrawki metalu.
Tekst: oprac. Alicja Karłowska, PAP / Fot.: Filip Kłęk