Msza święta w intencji uczestników i poległych, montaż poetycko-muzyczny i złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą – tak wyglądały rzeszowskie obchody 80. rocznicy Akcji „Burza” oraz przeprowadzonej operacji Armii Krajowej „Ostra Brama” na Wileńszczyźnie i Nowogródczyźnie w lipcu 1944 r.
Jak mówił obecny podczas obchodów dr Dariusz Iwaneczko – dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN – akcja nie zakończyła się dla AK pozytywnie.
Zamysł Armii Krajowej, dwóch okręgów – Wileńskiego i Nowogródzkiego był taki, aby samodzielnie zdobyć Wilno i odbić je z rąk niemieckich. Siłami około 9 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej udało się rozpocząć walki z Niemcami. Skutek dla żołnierzy Armii Krajowej był bardzo zły. Dowództwo zostało aresztowane, żołnierze zostali internowani. Znaczna ich część została wysłana na wschód do obozów, część z nich już nigdy nie wróciła
– mówił Dariusz Iwaneczko.
W uroczystościach uczestniczyło sporo młodych ludzi, do czego odniósł się Zbigniew Marcinkiewicz – prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Jak podkreślał:
Bardzo jestem dumny z tego, że tylu młodych ludzi udało się jednak zaangażować i poświęcili swój czas, a najważniejsze, że udało nam się przekazać, że nasz kraj naprawdę zasługuje na pamięć.
Po nabożeństwie w rzeszowskim kościele farnym, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 31 oraz członkowie chóru Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie zaprezentowali montaż poetycko-muzyczny pod tytułem „Słowo i Pieśń”.
Obchody zakończyło złożenie kwiatów pod tablicą „Ziemi Wileńskiej” z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej.
Tekst, fot.: Łukasz Wacławek