W tym wydaniu Nauki dla każdego mówiliśmy o obrazowaniu trójwymiarowym w świetle widzialnym obiektów makroskopowych. By je wykonać potrzebne są do tego odpowiednia przestrzeń i sprzęty. Takie warunki spełnione są w studiu fotogrametrii na Politechnice Rzeszowskiej.
W studenckim i naukowym laboratorium zastosowania informatyki w fizyce i medycynie znajduje się zaawansowany skaner trójwymiarowy. To urządzenie unikatowe w skali kraju, w Europie jest ich kilka. W środku studia znajdują się 64 aparaty fotograficzne, które wykonują równocześnie zdjęcia. Następnie dane są przesyłane i przetworzane przez komputer o dużej mocy obliczeniowej. W programach komputerowych na bazie chmury punktów powstają trójwymiarowe modele i nanoszone są tekstury.
Fotogrametria pozwala na odwzorowanie z bardzo dużą dokładnością powierzchni obiektów – mogą to być przedmioty lub postaci ludzkie. To wrota do wirtualnej rzeczywistości. Modele 3D są wykorzystywane między innymi w sporcie, modzie i inżynierii medycznej. O fotogrametrii opowiedzieli mgr inż. Wiktoria Wojnarowska, doktorantka oraz dr Sławomir Wolski, prof. Politechniki Rzeszowskiej, prodziekan do spraw rozwoju Wydziału Matematyki i Fizyki stosowanej.
Rozmawiała Justyna Piekło.
Tekst: Justyna Piekło / Fot.: pixabay