Inwazyjny gatunek, azjatycki komar tygrysi, zadomowił się w 13 krajach Unii Europejskiej, w tym we Francji, w Hiszpanii i Grecji. Skutkiem jest wzrost liczby przypadków dengi. Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób wiąże rozprzestrzenianie się komarów ze zmianami klimatycznymi, które stwarzają korzystne warunki dla nich.
W ciągu ostatnich dwóch dekad komary stały się rosnącym zagrożeniem w Europie. Dyrektorka ECDC Andrea Ammon stwierdziła, że zmiany klimatyczne sprzyjają rozprzestrzenianiu się inwazyjnych gatunków komarów i zwiększają prawdopodobieństwo przenoszenie przez nich chorób. Doradziła przy tym korzystanie ze środków ochrony osobistej i podkreśliła znaczenie wczesnego wykrywania, nadzoru, badań i podnoszenia świadomości na obszarach zagrożonych.
Gorączka denga zaczyna się od objawów grypopodobnych i może być śmiertelna. W Europie odnotowuje się aktualnie coraz więcej ognisk tej choroby. W 2023 roku było to 130 zakażeń nabytych lokalnie, w porównaniu z 71 w roku 2022. W ostatnim czasie pojawiły się też obawy, że liczba przypadków malarii, również przenoszonej przez komary, może wzrosnąć w Europie, jeśli warunki będą sprzyjające.
Gorączka denga występuje endemicznie w ponad 100 krajach, a według WHO w ubiegłym roku odnotowano sześć milionów przypadków i 7000 zgonów. Największa liczba przypadków występuje w Bangladeszu, Malezji, Tajlandii i Wietnamie. (IAR)
Fot. pixabay.com