Na Podkarpaciu w ubiegłym roku do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej zgłoszono 228 wynalazków, 138 uzyskało patenty. Jak podaje Urząd Statystyczny w Rzeszowie to ponad dwa razy więcej niż w 2013 roku.
Dyrektor programowy Podkarpackiego Centrum Innowacji w Rzeszowie Timea Sulenta-Pluta powiedziała, że koniunktura gospodarcza województwa napędza zapotrzebowanie na wynalazki. Jej zdaniem ilość przyznanych patentów jest jednym z wyznaczników innowacyjności regionu. Na liczbę wynalazków i patentów wpływają między innymi programy grantowe na projekty badawczo-rozwojowe. Timea Sulenta-Pluta zwróciła uwagę, że w trakcie takich rozdań grantowych w PCI wzrasta zainteresowanie szkoleniami prowadzonymi przez przedstawicieli Urzędu Patentowego.
Piotr Okarmus z Biura Patentowego Politechniki Rzeszowskiej powiedział, że droga do uzyskania patentu jest długa i wymagająca.
Istotna jest dokumentacja zgłoszeniowa, która powinna być profesjonalnie przygotowana, ponieważ w toku postępowania nie można jej uzupełnić. Dziewięć miesięcy po otrzymaniu zgłoszenia Urząd Patentowy przesyła sprawozdanie ze stanu techniki i wstępną ocenę wynalazku. Następuje publikuje takie zgłoszenie. Decyzję o uzyskaniu patentu otrzymuje się najczęściej przed upływem trzech lat od zgłoszenia
– dodaje Piotr Okarmus.
Wynalazki tworzą przede wszystkim uczelnie wyższe, instytuty badawcze, podmioty naukowe Państwowej Akademii Nauk oraz podmioty gospodarcze. W mniejszym stopniu wynalazki tworzą osoby fizyczne.
Na samej Politechnice Rzeszowskiej w 2023 roku zgłoszono 90 wynalazków, w tym 60 przyznano patenty. Na Uniwersytecie Rzeszowskim było 25 zgłoszeń i 21 patentów.
Tekst: Justyna Piekło / Fot.: pixabay