-Jeszcze dziś zwrócę się do Ministerstwa Infrastruktury i ministra Piotra Malepszaka odpowiedzialnego za kolej, aby przygotowano szczegółową informację, co do przyszłości transportu kolejowego w projekcie CPK, w kontekście wszystkich miast wojewódzkich. Nikt nie zapomni o Rzeszowie – zapewniał dziś w stolicy Podkarpacia premier Donald Tusk.
W ubiegłym tygodniu rządzący zapowiedzieli, że będą kontynuować projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale w nieco innej wersji. Pojawiły się obawy, że może na tym ucierpieć nasz region. W nowym projekcie CPK zabrakło szybkiego połączenia kolejowego Rzeszowa z Warszawą i planowanym nowym lotniskiem w Baranowie.
-Pamiętamy o Rzeszowie i jego o kluczowej roli w kwestii bezpieczeństwa. Kolej Dużych Prędkości w tym przypadku nie była realna – tłumaczył. –Będziemy szukali racjonalnego sposobu włączenia w sposób maksymalny Rzeszowa w tą nowoczesną sieć komunikacyjną – dodał Donald Tusk.
Wydanie decyzji lokalizacyjnej dla lotniska w Baranowie przewidziane jest na koniec tego roku, zakończenie prac budowlanych na rok 2031. Uruchomienie lotniska nastąpi rok później.
Komentarz Donalda Tuska:
Tekst: Łukasz Wacławek, fot. materiały prasowe

![Nowy sprzęt dla 16. jednostek OSP z Sędziszowa Małopolskiego [ZDJĘCIA] 2 - Polskie Radio Rzeszów Nowy sprzęt dla 16. jednostek OSP z Sędziszowa Małopolskiego [ZDJĘCIA]](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/12/DSC_5112-120x86.jpg)
![Wyhodowano około 50 gatunków roślin owadożernych rozmnożonych metodą tzw. kultur tkankowych [ZDJĘCIA] 3 - Polskie Radio Rzeszów Wyhodowano około 50 gatunków roślin owadożernych rozmnożonych metodą tzw. kultur tkankowych [ZDJĘCIA]](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/12/IMG_20251215_111845-120x86.jpg)






