Janusz Prusinowski Kompania (wcześniej Trio) to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów i śpiewaczek, mistrzów improwizowanych mazurków i oberków – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Stanisława Stępniaka, Marii Siwiec, Marii Pęzik i in. – a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu. Muzykę dopełniają tańcem, trasy koncertowe łączą z prowadzeniem warsztatów, znajomość dawnego muzykanckiego rzemiosła ze współczesną wrażliwością.
Kompania występowała w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA i – przede wszystkim – w Polsce, grając setki koncertów, pokazujących bogactwo i siłę polskiej muzyki tradycyjnej. Na repertuar Kompanii składają się tańce i pieśni z Polski Centralnej, przede wszystkim mazurki – śpiewane, improwizowane, zawirowane, szalone…
Zapraszamy na transmisję koncertu Festiwalu Folkowisko – 12 lipca (piątek) o godz. 20:00.
JANUSZ PRUSINOWSKI
Skrzypek, śpiewak, lirnik, harmonista i organizator. Inicjator odrodzenia muzyki wiejskiej w Polsce. Uczeń wiejskich muzykantów: Stanisława Lewandowskiego, Piotra i Jana Gaców, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Stanisława Stępniaka. Brał udział w wielu przedsięwzięciach muzycznych kontynuujących polskie tradycje muzyczne, grał w Bractwie Ubogich (1993), był współzałożycielem warszawskiego Domu Tańca (1995). Twórca programu edukacyjnego dla szkoły podstawowej „Janko Muzykant” (1996).
Współpracował z Teatrem Polskiego Radia – m.in. muzyka do spektakli „Janosik” 1997, „Chłopi” 2000, „Krakowiacy i Górale” 2009 oraz z Teatrem Narodowym sztuka „Umowa czyli łajdak ukarany” (reż. Jaques Lasalle 2009). Jest autorem muzyki do spektakli Teatru Scena Lubelska 30/32 „Kaleva” 2001, „Dawid” 2004, „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” 2009, „Oberki do końca świata” 2009.
Wraz z żoną Kają prowadzi teatr – wydawnictwo „Słuchaj Uchem”, skierowane głównie do dzieci. Jest współautorem interaktywnych spektakli muzycznych: “Kusy Janek”, “Jajuńciek”, “Ptasie Wesele”, “Kołysała Mama Smoka”, “Gdzie się Podział Kusy Janek”. Współautor płyt z muzyką dla dzieci: „Kołysała Mama Smoka” do wierszy Joanny Papuzińskiej (2007) oraz wyboru tradycyjnych zabaw, piosenek i wyliczanek „Gdzie się podział Kusy Janek” (2014).
Założyciel „Janusz Prusinowski Trio/Kompania”, wprowadzającą na powrót muzykę od wiejskich mistrzów w światowy obieg kultury. Płyty „Mazurki” 2008, „Serce” 2010, „Po kolana w niebie” 2013, „Concert in Izmir” 2014. Oprócz koncertów (Włochy, Francja, Belgia, Luksemburg, Estonia, Portugalia, Kanada, USA, Gruzja, Azerbejdżan, Niemcy, Finlandia, Grecja, Chorwacja, Rumunia, Turcja, Wietnam i oczywiście Polska), zespół prowadzi intensywne warsztaty muzyczne i taneczne oraz grywa do tańca. Współpracuje m.in. z Januszem Olejniczakiem, Michałem Urbaniakiem, Grażyną Auguścik, Adamem Strugiem (w zespole śpiewaczym „Monodia”), Janem Smoczyńskim, Arturem Dutkiewiczem, Atom String Quartet, Justyną Piernik, Ewą Grochowską, Maniuchą Bikont.
Inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” (m.in. edycje „Korzenie Muzyki Chopina” 2010, „Unia Bałtycka” 2013, „Rzeczpospolita Kolberga” 2014, „Mistrzowie i Uczniowie 2015). Organizuje i prowadzi muzyczne i taneczne projekty międzynarodowe, prezentuje polską muzykę tradycyjną m.in. na targach muzyki świata „Womex”.Prezes Forum Muzyki Tradycyjnej, współautor wielu ogólnopolskich projektów edukacyjnych („Szkoła Mistrzów Tradycji”, „Mały Kolberg” i in.), tworzących warunki do kontynuacji polskich tradycji muzycznych i tanecznych.
W 2014 r. otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2015 otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2014 w dziedzinie Kultura Ludowa.
PIOTR PISZCZATOWSKI
Muzykant w Janusz Prusinowski Kompania, śpiewak Monodii Polskiej, współpracownik Adama Struga. Współtwórca festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, pomysłodawca Targowiska Instrumentów w jego ramach. Miłośnik i dokumentalista muzyki wiejskiej. Aktor i współtwórca muzyki w teatrze Studium Teatralne w latach 1996 -2007. Aktor i współtwórca spektakli w teatrzyku Słuchaj Uchem. Inicjator działań promocyjnych na rzecz polskiej muzyki tradycyjnej na targach Womex od roku 2012. Koordynator projektu „Polska Muzyka Tradycyjna w Turcji 2014”. Kierownik artystyczny portalu www.akademiakolberga.pl. Autor portalu www.targowiskoinstrumentow.pl Zawzięty tancerz, hulaka i lekki duch. Prywatnie towarzysz włóczęg i poszukiwań Doroty, ojciec trójki dorastających obywateli a z wykształcenia socjolog.
MICHAŁ ŻAK
Muzyk i maratończyk. Gry na instrumentach dętych (flet drewniany, klarnet, bansuri, szałamaje) uczył się m.in. we Francji, Armenii, Indiach i pod Kielcami. Od dekady zajmuje się muzyką polskiej wsi, praktykując u ludowych muzykantów, z którymi tworzy sytuacje żywe i aktualne. Jako instrumentalista ze swobodą porusza się w nurtach muzyki tradycyjnej, world music, muzyki dawnej, jazz i fusion. Komponuje i wykonuje muzykę do filmów i spektakli teatralnych, prowadzi działalność edukacyjną. Często zapraszany do międzynarodowych projektów muzycznych, bierze udział w licznych nagraniach i koncertach – od wiejskiej remizy do Carnegie Hall. Laureat nagród w dziedzinie fonografii i kreacji scenicznej (m.in. za płyty z zespołami Janusz Prusinowski Trio, Lautari czy Adama Struga). Poza Janusz Prusinowski Kompania współtworzy zespoły Lautari i Tęgie Chłopy. Współpracował m.in. z Marcinem Pospieszalskim, Arturem Dutkiewiczem, Grażyną Auguścik, Michałem Czachowskim (Indialucia), Wojciechem Waglewskim, Tytusem Wojnowiczem, Yair Dalalem, Amine M’raihim, Polskim Radiem i Teatrem Narodowym. W wolnych chwilach biegał w górach Piemontu, Czeskiej Szwajcarii, Poznaniu, Warszawie i Nadrenii.
www.michalzak.pl
SZCZEPAN POSPIESZALSKI
Kompozytor, trębacz, swobodnie porusza się się w różnych nurtach muzycznych. Ukończył studia licencjackie w zakresie kompozycji na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu w Katowicach pod kierunkiem profesora Aleksandra Lasonia. Od dziecięcych lat jest angażowany do wielu projektów muzycznych rodziny Pospieszalskich. Występował m.in z Arką Noego, Raz Dwa Trzy, Deus Meus. Obecnie współpracuje także z Adamem Strugiem, Olą Kubicką i Polą Pospieszalską.