Ponad 100 eksponatów, głównie damskich butów, z okresu 1780-1930 można oglądać na wystawie w rzeszowskim Muzeum Okręgowym.
W niedzielę o godz. 14:00 odbyło się pierwsze kuratorskie oprowadzanie. Właścicielka kolekcji – Hanna Szudzińska – przybliżyła kulisy ekspozycji oraz zbiorów.
150 lat historii i rozwoju obuwia damskiego
Na wystawie znalazły się m.in. pochodzące z Europy Zachodniej z lat 1780-90 mulety na niewysokim obcasiku, ze spiczastym, zakrywającym palce czubkiem, wykonane z jedwabiu haftowanego złotą nicią i skóry; nieco młodsze, bo z 1840-50 roku trzewiki, także pochodzące z Europy Zachodniej, wykonane z jedwabnego atłasu i skóry, zapinane na rząd guziczków z macicy perłowej; czy pantofle na obcasie w stylu Ludwika XV z lat 1850-70, zrobione z pluszu, bogato dekorowane haftem złotymi nićmi i bajorkami oraz perłowymi paciorkami.
Na wystawie jest też jeden samotny but, pozbawiony pary – trzewik Zofii z około 1870 roku (ze zbiorów muzeum). Pochodzi z garderoby Zofii z Potockich Stefanowej Zamoyskiej, córki Adama Potockiego i Katarzyny z Branickich oraz żony Stefana Zamoyskiego. Jak głosi napis przed gablotą z samotnym trzewikiem: „nie znajduje on jednak swojej zagubionej w odmętach historii drugiej połówki, ale odnajduje szczęśliwe towarzystwo ponad 80 innych par”.
Oprócz butów na ekspozycji zaprezentowane zostały także inne akcesoria związane z obuwiem i stopą, w tym m.in. zbiór XIX-wiecznych pończoch, kartoniki po butach oraz srebrne przybory: haczyki do zapinania guziczków, łyżki do butów, klamry do obuwia, rozciągacze do rękawiczek i pończoch.
Wystawa w rzeszowskim Muzeum Okręgowym potrwa do końca roku.
Tekst: Alicja Karłowska, PAP / Fot.: Alicja Karłowska