W Dyskusyjnym Klubie Radiowym zaproszenie do podróży artystycznej, ale też do refleksji na temat naszej egzystencji. Wątki sztuki rzeźbiarskiej, a jednocześnie próba zrozumienia sensu funkcjonowania człowieka, świata wartości i współistnienia z naturą, znakomicie łącza się w twórczości i filozofii życia Katarzyny Kot.
Artystka urodziła się w Stobiernej koło Rzeszowa, jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie.
Za swoją pracę dyplomowa otrzymała III nagrodę i brązowy medal na Polskim Biennale Rzeźby w Zakopanym. Naukę kontynuowała na wydziale rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, równolegle studiując pedagogikę sztuki. Tam też w 2001 r. została wytypowana przez dziekana Wydziału Rzeźby do wzięcia udziału w sympozjum rzeźby w Lorentzweiler w Luksemburgu, gdzie wygrała pierwszą nagrodę za swoją realizację w drewnie. Miała wtedy wyjątkową możliwość poznania kraju, który – jak się wkrótce okazało – stał się jej drugą ojczyzną.
W 2002 r. otrzymała stypendium na studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych (École nationale supérieure des beaux-arts de Paris) w Paryżu, gdzie udało jej się dostać do pracowni światowej sławy profesora Giuseppe Penone. Po ukończeniu studiów w 2004 r. przeprowadziła się do Luksemburga, gdzie mieszka i prowadzi działalność artystyczną. Jej atelier znajduje się w Koerich, w dawnym tartaku, który jest siedzibą grupy artystycznej pod nazwą Sixtfloor.
Z bardziej spektakularnych sukcesów ostatnich lat warto wymienić umieszczenie jednej z rzeźb Katarzyny Kot na plakacie międzynarodowej wystawy „Goodwood” w Ermitażu-Vyborg (filii petersburskiego Ermitażu; jednego z najważniejszych muzeów na świecie), jak również dołączenie do zbiorów jego kolekcji. Swoje prace prezentowała w galeriach Luksemburga, Francji, Belgi, USA, Włoch.
Z grupą Sixthfloor regularnie prezentuje swoje prace na Art Week podczas Luxembourg International Art Fair.
Jej rzeźby i instalacje, wystawiane są nie tylko w galeriach i na targach sztuki, ale także w oryginalnych przestrzeniach i… w lasach.
Od kilku miesięcy artystka przygotowuje realizację filmu, który będzie poświęcony Puszczy Białowieskiej.
Z Katarzyną Kot rozmawia Adam Głaczyński:
Tekst: Adam Głaczyński, fot. Adam Głaczyński, zbiory prywatne Katarzyny Kot