Ponad 220 uczestników, 150 prelegentów, eksperci z ośrodków naukowych oraz reprezentanci firm – biorą udział w Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” w Politechnice Rzeszowskiej.
Mariusz Ruszel z Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie, który jest organizatorem konferencji przyznał , że zainteresowanie problematyką energetyczną jest bardzo duże.
Paweł Kowal Przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych oraz Pełnomocnik Rządu ds Odbudowy Ukrainy uważa, że kluczem w dyskusji o energetyce jest by, Unia Europejska uniezależniła się od Rosji i nie wpadła w uzależnienie od Chin.
W konferencji uczestniczą przedstawiciele Stałej Delegacji RP przy NATO, a także Międzynarodowego Forum Ekonomicznego Word Economic Forum ze Szwajcarii.
Tekst Anna Leśniewska, fot. Filip Kłęk
Rozmowy w audycji Puls Dnia z ekspertami prowadziły Małgorzata Iwanicka, Justyna Piekło oraz Anna Leśniewska:
Prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp o m.in. energetyce wodorowej, rozmawia Justyna Piekło
Teresa Kubas-Hul Wojewoda Podkarpacki oraz Paweł Kowal Przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych oraz Pełnomocnik Rządu ds Odbudowy Ukrainy w rozmowie z Anną Leśniewska:
Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki o rynku i cenach energii, rozmawia Małgorzata Iwanicka
Magdalena Jarkulisz dyrektor nowego departamentu ropy, gazu i gospodarki wodorowej w Ministerstwie Przemysłu oraz dr Michał Kurtyka w latach 2016–2021, wiceminister energii, środowiska a następnie minister klimatu oraz minister klimatu i środowiska w dyskusji o paliwach alternatywnych. Rozmawiają Małgorzata Iwanicka oraz Justyna Piekło.
Grzegorz Onichimowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych w rozmowie z Justyną Piekło oraz Małgorzatą Iwanicką o obecnym standardzie urządzeń przesyłowych w Polsce i na Podkarpaciu.
Oprac. MMaśniak, fot. Filip Kłęk
Jerzy Buzek laureatem nagrody im. Ignacego Łukasiewicza
Były premier Jerzy Buzek otrzymał nagrodę im. Ignacego Łukasiewicza za, jak podkreślono w uzasadnieniu, podnoszenie kwestii bezpieczeństwa energetycznego na forum europejskim. Nagrodę przyznano na IX konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”.
O nagrodzie decyduje kapituła, do której należą m.in. byli i obecni rektorzy i prorektorzy Politechniki Rzeszowskiej.
Buzek, dziękując za wyróżnienie podkreślił, że patron nagrody zrewolucjonizował pojęcie energetyki i pokazał, że energia to „dobro, o które trzeba dbać”. „Całe ostatnie 170 lat (…) to jest szalony postęp naszej cywilizacji przemysłowej, dzięki ropie naftowej” – dodał.
B. premier podkreślił, że Łukasiewicz był bardzo wrażliwy na kwestie społeczne. „Mówił, że innowacje muszą nieść ze sobą odpowiedzialność społeczną. Jeśli połączymy te dwie rzeczy to możemy powiedzieć, że to jest wspaniały patron nagrody związanej z bezpieczeństwem energetycznym” – powiedział Buzek.
Zwrócił uwagę, że polskie starania o bezpieczeństwo energetyczne zmieniły postrzeganie tej kwestii w całej UE. W ocenie b. premiera, budowa interkonektorów, czy „niemal z dnia na dzień” odejście od rosyjskiego paliwa dowodzi tego, że każdy kraj członkowski UE może zerwać z uzależnieniem energetycznym od Rosji.
Zdaniem Buzka, w Polsce samorządy na szczeblu gminnym powinny uzyskać samowystarczalność energetyczną.
„To jest możliwe, farmy wiatrowe, fotowoltaika, również magazyny energii, wykorzystywanie energii na bieżąco, oczywiście wodór, tworzenie całych systemów zaopatrzenia w wodór. To jest wyzwanie przyszłości” – mówił Buzek.
Z Jerzym Buzkiem rozmawiał Jerzy Pasierb.
Nagrodę im. Łukasiewicza otrzymują osoby zaangażowane w umacnianie bezpieczeństwa energetycznego Polski, a w ostatnim czasie także i Europy. W poprzednich latach laureatami nagrody im. Łukasiewicza zostawali m.in. minister energii Republiki Litewskiej Dainius Kreivys, prezes Gaz Systemu Tomasz Stępień, prezes PGNiG Piotr Woźniak; były minister klimatu i środowiska dr Michał Kurtyka; minister energii i klimatu Królestwa Danii Lars Chr. Lilleholt, czy minister i pełnomocnik rządu ds. krytycznej infrastruktury energetycznej dr Piotr Naimski.
W poprzednim roku nagrodę otrzymał prezes ukraińskiego operatora linii wysokiego napięcia spółki Ukrenerho Volodymyr Kudrytskyi oraz prezes spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne Tomasz Sikorski.
Konferencja poświęcona bezpieczeństwu energetycznemu rozpoczęła się w poniedziałek w auli Politechniki Rzeszowskiej i potrwa do wtorku. To już IX edycja wydarzenia. (PAP)
jp, huk/ malk/ js/ fot. Filip Kłęk