-11 września br. minister kultury i dziedzictwa narodowego pani Hanna Wróblewska odwołała mnie ze stanowiska dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie, które zajmowałem od listopada 2017 roku – czytamy w opublikowanym w środę w mediach społecznościowych Zamku Królewskiego oświadczeniu prof. dr. hab. Wojciecha Fałkowskiego.
Jak zaznaczył, „Zamek Królewski po prawie siedmiu latach” pod jego dyrekcją „jest instytucją sprawnie funkcjonującą, która zajmuje znaczącą pozycję w polskim i międzynarodowym środowisku naukowym oraz muzealnym”. „Osiągnęliśmy to dzięki sprawnie organizowanym wystawom czasowym, które skupiły na Zamku uwagę nie tylko środowiska muzealników i znawców sztuki, ale także mediów. Doceniła nas publiczność, czego dowodzi stale rosnąca frekwencja na niemal wszystkich wydarzeniach zamkowych” – wyjaśnił.
Prof. Fałkowski zwrócił uwagę, że „podczas ostatnich siedmiu lat zostały oddane kolejne przestrzenie muzealne, w których prezentowane są nowe dzieła wzbogacające kolekcję sztuki Zamku Królewskiego”. „To jest Gabinet Prezydentów II RP i Władz na Uchodźstwie, wspaniała Galeria Wettynów oraz otwarta niedawno Galeria Porcelany, w której prezentowane są najwspanialsze przykłady tego cennego kruszcu, pochodzące z królewskiej manufaktury w Miśni i z Dalekiego Wschodu” – napisał. „Na parterze Zamku powstała stała ekspozycja militariów, która robi wrażenie na znawcach dzięki najwyższej jakości eksponatów. Jest gotowa do otwarcia Galeria Sztuki Włoskiej” – dodał odwołany dyrektor Zamku Królewskiego.
„Wszystkie wymienione osiągnięcia nie byłyby możliwe bez zakrojonych na szeroką skalę zakupów dzieł sztuki. Żaden obiekt nie został jednak kupiony bez wcześniejszej profesjonalnej i dogłębnej analizy, która obejmowała zarówno kwestie merytoryczne, jak i oferowaną cenę przedmiotu. W każdym przypadku dochowano należytej staranności i procedur, które obejmowały opracowania przygotowane przez kustoszy Działu Sztuki i decyzje wydawane przez Komisję Rzeczoznawców” – podkreślił w oświadczeniu prof. Fałkowski, dodając, że „w żaden sposób nie można się zgodzić z zarzutem zakupu dzieł sztuki powyżej ich rynkowej wartości”.
„Siedem lat mojej dyrekcji w Zamku Królewski w Warszawie, to czas intensywnej pracy, aby uczynić Zamek jeszcze piękniejszym, bardziej rozpoznawalnym i zapewnić mu wysoka pozycję, na jaką zasługuje” – ocenił odwołany dyrektor Zamku Królewskiego. „Dziękuję wszystkim, dzięki którym cel ten udało się osiągnąć. W dobrych zawodach wystąpiłem” – zakończył swoje oświadczenie prof. Fałkowski.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało 12 września o godz. 12.15 w Galerii Królewiczowskiej Zamku Królewskiego w Warszawie briefing prasowy z udziałem ministry kultury i dziedzictwa narodowego Hanny Wróblewskiej dotyczący sytuacji Zamku. (PAP)
fot. Pixabay