Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami firm Westinghouse i Bechtel – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Podczas rozmowy zaprezentowano stan przygotowań do budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.
Prezydent Andrzej Duda gościł w czwartek w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli firm Westinghouse i Bechtel, głównych wykonawców pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu – poinformowała Kancelaria Prezydenta w mediach społecznościowych. Jak podano, w spotkaniu wzięła udział podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa jądrowego w Departamencie Energii USA Jill Hruby.
„Podczas spotkania zaprezentowano stan przygotowań do realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu” – poinformowały służby prasowe prezydenta.
Przekazano, że w rozmowach prezydentowi towarzyszyli: szef KPRP Małgorzata Paprocka, doradca Rafał Kos oraz były pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Jak powiedział w czwartek dziennikarzom prezes Westinghouse Patrick Fragmam, polski projekt jądrowy idzie zgodnie z planem. „Widać już wyraźny postęp w obszarze inżynierii i projektowania, a także przy tworzeniu łańcucha dostaw w Polsce. Znaleźliśmy już setki potencjalnych dostawców, a nawet zaczęliśmy składać pierwsze zamówienia” – podkreślił Fragman, dodając, że jest zadowolony z tego, co się udało dotychczas osiągnąć.
Prezes Bechtela Craig Albert również ocenił, że prace w miejscu przyszłej budowy oraz projektowe toczą się dobrze, zgodnie z harmonogramem i budżetem. Podkreślił też mocne zaangażowanie obecnego polskiego rządu. Rządowy budżet projektu został ogłoszony, toczą się zmiany legislacyjne, trwają prace przygotowawcze na miejscu przyszłej budowy – wymieniał.
Konsorcjum Westinghouse-Bechtel zostało wskazane przez poprzedni rząd jako partner przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Mają tam pracować trzy reaktory typu AP1000 konstrukcji Westinghouse.
Zgodnie z ostatnimi deklaracjami pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 r. Ukończenie budowy pierwszego bloku zaplanowano na 2035 r., a następnych w odstępach rocznych.
Rząd przedstawił założenia ustawy, zgodnie z którą inwestor elektrowni, spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, zostanie dokapitalizowany ok. 60 mld zł, co będzie wkładem własnym, stanowiącym ok. 30 proc. kosztów budowy. Reszta ma zostać sfinansowana długiem.
PAP, fot. Marek Borawski KPRP