POLSKIE RADIO RZESZÓW. Pomoc dla powodzian w gminie Branice
Farby do malowania, kleje, zaprawy murarskie, a także nowy sprzęt AGD. To najpilniejsze potrzeby mieszkańców gminy Branice na Opolszczyźnie. Polskie Radio Rzeszów włącza się w pomoc mieszkańcom.
Okoliczne miejscowości zostały zalane przez Opawę dopływ górnej Odry. Skala zniszczeń jest ogromna. Pilnego remontu wymaga 70 budynków zalanych wodą. W środku woda miała od metra do półtora wysokości. 100 innych zostało podtopionych w tym budynki gospodarcze.
W gminie trwa usuwanie skutków powodzi w poszczególnych gospodarstwach. Skuwanie tynków, osuszanie budynków. Zostały już przywrócone dostawy prądu i wody by ułatwić mieszkańcom niezbędne prace.
Zapraszamy do dołączenia do pomocy powodzianom z gminy Branice. Datki można wpłacać na numer konta: 69 8890 0001 1600 4011 2000 0018
Dopisek: Pomoc powodzianom. Konto założone zostało w Banku Spółdzielczym Namysłów.
PODKARPACIE – Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
Jan Ziobro, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim przebywał w Głuchołazach w województwie opolskim. Po rozmowie z burmistrzem miasta przekazał, że najpotrzebniejszym sprzętem na miejscu są taczki, łopaty, miotły, kombinezony jednorazowe, wodery i maseczki.
Sprzęt był zbierany do poniedziałku (24.09), do godziny 12:00 w komendach powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. Zebrane rzeczy zostały już przetransportowane do powodzian.
Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki poprosiła również samorządowców, żeby przejrzeli swoje magazyny i jeśli mają sprzęt, którym mogą wesprzeć Głuchołazy, dołączyli się do zbiórki.
PCK
„Żywność STOP, woda STOP”, tak do darczyńców zwraca się z aktualną informacją Michał Mikołajczyk, członek zarządu głównego PCK. Tłumaczy, że tego jest już wystarczająco, a najbardziej potrzebne są aktualnie środki czystości, środki do odbudowy, nagrzewnice, oraz kuchenki gazowe. Rzeczy te można przynosić do siedziby podkarpackiego oddziału PCK przy ulicy Sobieskiego 3 w Rzeszowie. Mikołajczyk w swoim apelu dodaje też, że jeżeli chcemy pomóc, ale nie wiemy gdzie i jak kupić te rzeczy to można także wpłacić pieniądze na zorganizowaną przez PCK zbiórkę, z której środki zostaną zakupione najbardziej potrzebne rzeczy dla powodzian.
Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/naratunekpowodz
Do powodzian wyruszyła już Grupa Wsparcia Humanitarnego PCK Rzeszów. Od środy prowadziła badania humanitarne w gminie Stronie Śląskie. Obecnie działania prowadzone na miejscu koncentrują się na dokładnym rozpoznaniu potrzeb mieszkańców i koordynacji wsparcia humanitarnego.
CARITAS Diecezji Rzeszowskiej
Zbiórka pieniędzy i pomoc prowadzona jest także przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Dary można przekazywać w Rzeszowie przy ulicy Styki oraz w Jaśle przy ul. Za Bursą 1A.
Rzeszowska fundacja Pro Spe
Rzeszowska fundacja Pro Spe włączyła się w pomoc powodzianom. Do siedziby fundacji można przynosić aktualnie najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak: łopaty śniegowe, miotły ryżowe, osuszacze, kuchenki na naboje, rękawice gumowe, gumowce, środki higieniczne.
Wszystkie dary można dostarczać osobiście do siedziby Fundacji Pro Spe w Rzeszowie na Pl. Śreniawitów 8/2. ( tel. 798 120 171) w godzinach od 8:00 do 15:00 od poniedziałku do piątku lub przesyłać na ten sam adres.
Pierwsze zebrane przez fundacje dary trafiły już do powodzian.
Prowadzone jest również zbiórka pieniężną, z której środki zostaną przeznaczone na zakup niezbędnych artykułów.
Link do zbiórki – https://prospe.org/pomoc-dla-powodzian/
TVP Rzeszów pomaga
Pod hasłem: Razem dla Was, rzeszowski oddział Telewizji Polskiej organizuje zbiórkę darów dla Paczkowa w województwie opolskim. To jedno z miast najbardziej dotkniętych przez powódź. Zebrane dary można przynosić do siedziby TVP Rzeszów przy ul. Kopisto 6.
Potrzebne są środki czystości, które pomogą mieszkańcom uporządkować ich posesje, zalane domy i mieszkania. Władze gminy apelują o szufle, łopaty, myjki ciśnieniowe, agregaty prądotwórcze a także o żywność zwłaszcza długoterminową i zapasy wody – mówi Anna Weselak, reporterka TVP Rzeszów, która jest na miejscu w objętym przez żywioł Paczkowie. Dodatkowo jest też apel do firm, które dysponują ciężkim sprzętem i mogłyby pomóc przy wodociągu, dlatego, że został poważnie uszkodzony a gmina własnym sumptem sobie nie poradzi – dodaje dziennikarka.
Akcja zbiórki darów organizowanej przez rzeszowski oddział TVP dla poszkodowanych w powodzi potrwa do 19 września. Razem dla Was to szereg działań Telewizji Polskiej, których celem jest pomoc ofiarom powodzi w południowo-zachodniej Polsce. TVP uruchomiła zbiórki – finansową i rzeczową. Najważniejsze informacje o akcji dostępne są na stronie internetowej: www.razemdlawas.tvp.pl
WSIiZ w Rzeszowie
WSIiZ przekaże wybranym szkołom z zalanych terenów 30 komputerów. Dodatkowo od 23 września do 4 października można pomóc przynosząc dary do budynku uczelni w Rzeszowie przy ul. Sucharskiego 2 (sala RA53 przy wejściu).
Dary będzie można przynosić przez najbliższe dwa tygodnie:
• w poniedziałki (23.09 i 30.09) w godz. 14:00-18:00
• w środy (25.09 i 2.10) w godz. 10:00-14:00
• w piątki (27.09 i 4.10) w godz. 14:00-18:00
Z przesłanych do nas potrzeb z zalanych terenów wynika, że dla uczniów najbardziej potrzebne będą:
• przybory szkolne (piórniki, kredki, artykuły piśmiennicze, kleje itp.)
• zeszyty, bloki, papier kserograficzny, papiery kolorowe
• plecaki, śniadaniówki, butelki wielorazowe, bidony
• pomoce naukowe, atlasy, mapy, repetytoria, globusy
• artykuły plastyczne (farbki, plastelina, podobrazia)
• aktualne podręczniki i lektury
• środki higieniczne dla szkół (ręczniki papierowe, środki dezynfekcji)
• stroje szkolne i sportowe na WF
• kalkulatory, sprzęt komputerowy, projektory
• gry edukacyjne, planszowe do świetlic
• sprzęt sportowy
• markery tablicowe i biurowe
Dębica
Do akcji pomocy osobom poszkodowanym przez powodzie włączyła się także miasto i gmina Dębica. Zbiórkę artykułów pierwszej potrzeby, które będą przekazane osobom dotkniętym powodziom, zorganizowano w magazynie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który znajduje się przy ul. Ratuszowej. Artykuły przyjmowane są tam od godz. 7:30 do 15:30 po wcześniejszym zgłoszeniu pod nr tel: 14 670 50 06, 14 681 35 90 lub 14 681 35 90 91 (wewnętrzny 111) Zbiórka prowadzona jest również w miejskich i powiatowych placówkach oświatowych – szkołach i przedszkolach powiatu dębickiego.
Pomoc finansowa jest możliwa poprzez wpłaty na konto Stowarzyszenia Pomocy Społecznej „Ad Astram” działającego przy MOPS w Dębicy: 41 1600 1462 1749 4779 8000 0001, z dopiskiem „NA POWODZIAN”.
Z Dębicy do poszkodowanych wyjechały już pierwsze wozy z darami. Za pomoc w akcji podziękował Mateusz Kutrzeba, burmistrz miasta, i przypomniał, że wciąż zbierane są dary. Kolejne transporty mają wyruszyć w poniedziałek (23.09)
Jarosław
Do pomocy włączyły się także władze powiatu jarosławskiego. Woda butelkowana, żywność o długim terminie przydatności, środki czystości oraz wszelki sprzęt, który może pomóc potrzebującym, można przynosić m.in. do Starostwa Powiatowego w Jarosławiu. Akcja trwa do środy 25 września.
-W obliczu dramatycznych wydarzeń, które dotknęły mieszkańców południowo-zachodniej Polski, nie możemy pozostawać bierni. (…) Zachęcamy wszystkich naszych mieszkańców do włączenia się do akcji. Razem możemy pomóc tym, którzy w jednej chwili stracili wszystko, zbudować nowe jutro – apeluje starosta jarosławski, Kamil Dziukiewicz.
Lista miejsc, gdzie można składać dary:
-Starostwo Powiatowe w Jarosławiu – ulica Jana Pawła II 17 – od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
-Centrum Integracji Społecznej w Pawłosiowie – Pawłosiów 428,
-Jarosławskie szkoły:
I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, ul. 3 Maja 4,
Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu, ul. Świętego Ducha 1,
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, ul. Świętego Ducha 1,
Zespół Szkół Spożywczych i Biznesowych im. Marii Curie-Skłodowskiej w Jarosławiu, ul. Kraszewskiego 3,
Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu, pl. Mickiewicza 13,
Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu, ul. Poniatowskiego 23,
Zespół Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu, ul. 3 Maja 10,
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu, ul. Jana Pawła II 30
30 września wypełnione po brzegi magazyny starostwa opustoszały. Dary trafią do powodzian.
Jasło
Jak możemy przeczytać na stronie UM Jasło, miasto już nie raz zmagało się z powodzią i jej tragicznymi skutkami, dlatego wie jak ważne jest dla powodzian wsparcie i też dołącza się do zbiórki darów. Zbierana jest żywność z długim terminem przydatności, środki czystości i higieny osobistej, koce, latarki i powerbanki.
Dary można dostarczać do MOPS w Jaśle (ul. Szkolna 25) w godzinach od 8:00 do 18:00, oraz w centrum miasta przy Sokoła 8 (obok Kina „Syrena”). Punkt czynny będzie w godz. od 8 do 18. Dodatkowe informacje można uzyskać dzwoniąc na numery: 13 446 43 28, 13 44 37 010.
Pierwsze busy z darami dla powodzian z Jasła wyjechały 20 września.
Sanok
W Sanoku dary dla powodzian można zostawiać w punkcie zbiórki na stadionie Wierchy przy ul. Żwirki i Wigury 10 w godz. od 9:00 do 19:00. Przyniesione dary będą odbierane przez pracowników MOSiR Sanok. Nie przyjmuje się tam już żywności, aktualnie najpotrzebniejsze rzeczy to: osuszacze, odświeżacze powietrza, łopaty, taczki, myjki ciśnieniowe, wiadra, mopy, środki czystości, elektronarzędzia jak wiertarki i młoty, rękawice gumowe, worki duże na śmieci, szczotki, miotły, zbieraki do szlamu, farby do malowania ścian, pędzle i szpachle.
Więcej informacji na profilu Facebookowym UM Sanok – https://www.facebook.com/umsanok/
Przemyśl
W Przemyślu zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy trwała do piątku (20 września). Zbierano tam głównie chemię gospodarcza, środki higieny osobistej, suchy prowiant (konserwy, suchary itp.) oraz karma dla zwierząt. Pierwsze busy z darami dotarły już do hub-u pomocowego przy ulicy Stacyjnej w Wałbrzychu, a następnie do najbardziej potrzebujących w Lądku Zdrój.
Nasze transporty trafią do największego hub-u pomocowego przy ulicy Stacyjnej w Wałbrzych, a następnie do najbardziej potrzebujących w Lądku Zdrój.
Stalowa Wola
Punkt zbiórki darów dla powodzian w Stalowej Woli działał do soboty (21 września) znajdował się w budynku Mostostalu, aleje Jana Pawła II 25a (parter, dawna restauracja). Zapełniono tam ponad 7 busów, które w sobotę wyruszyły do potrzebujących. Do Doliny Kłodzkiej nieść pomoc wyjechali także strażacy z OSP Stalowa Wola.
Radomyśl Wielki
Strażacy OSP Radomyśl Wielki pokazali jak można pomagać na odległość. Zorganizowali oni punkt zbiórki w remizie przy ul. Por. Zbigniewa Matuli 3. Przez 4 dni w godzinach od 8:00 do 19:00 druhny i druhowie przyjmowali tam na dary. Jak sami napisali, nie spodziewali się takiego odzewu. Już w pierwszym dniu zbiórki wysłali pełnego busa do Kłodzka. Na koniec zbiórki, aby przewieźć zebrane dary musieli zorganizować do tego TIR’a. Dary pojechały do Stronia Śląskiego, skąd do wszystkich uczestniczących w zbiórce wysłano podziękowania.
W zbiórkę oprócz OSP Radomyśl Wielki zaangażowały się też sąsiedzkie OSP, Koła Gospodyń Wiejskich, szkoły, przedszkola, stowarzyszenia, prywatne firmy, oraz mieszkańcy.
Cieszanów
Stronie Śląskie, Wikanów, Kotlina Kłodzka w tych miejscowościach członkowie fundacji przez cały weekend pomagali oczyścić teren ze skutków jakie wyrządziła powódź. Jak sami relacjonują „Ta pomoc będzie potrzebna jeszcze przez długi czas, jednak zachęcamy żeby robić to z głową i z pomocą lokalnych organizacji, które wskażą wam gdzie pomóc jest najbardziej potrzebna.”.
Fundacja nadal prowadzi zbiórkę, aktualnie najbardziej pożądanymi rzeczami są: agregaty, odzież robocza, taczki, łopaty, kontenery na gruz, gumowe rękawice długie, kuchenki gazowe i elektryczne, paliwo do agregatów, latarki, baterie, środki dezynfekujące.
Rzeczy możecie przywozić / wysyłać do magazynu w Cieszanowie: Kościuszki 76B, 37-611 Cieszanów.
Do tej pory z Cieszanowa wysłano już kilka pełnych busów m.in. do Kamiennej Góry, wsi Wilkanów i Lądku Zdroju.
Można także wpłacać środki finansowe m.in. na portalu zrzutka.pl gdzie zebrano na ten moment (23.09) 6550 zł.
„Chcemy kupić 10 agregatów prądotwórczych, które teraz posłużą w Polsce, a gdy już przywrócone zostaną dostawy energii, oddamy je do szkół w Ukrainie.” – dodaje lider akcji, Marcin Piotrowski.
Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/
Gmina Trzebownisko
Zbiórka produktów spożywczych oraz środków chemicznych prowadzona była od wtorku do piątku w każdym budynku OSP w Gminie Trzebownisko. Dary można było przynosić również do siedziby Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Rzeszowie przy ul. Bernardyńskiej 7.
Zebrano łącznie 53 palety z żywnością, chemią gospodarczą oraz narzędziami.
Więcej o zbiórce na: https://www.facebook.com/trzebownisko/
Sędziszów Małopolski
W gminie Sędziszów Małopolski zbiórka trwała do piątku 20 września. Zebrane dary dotarły już do Lewina Brzeskiego.
Mielec
Samorząd Mielca we współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego i Agencją Rozwoju Przemysłu zorganizował miejsce do magazynowania darów dla powodzian. Punkt znajduje się w budynku INTech1 przy ulicy Wojska Polskiego 9. To punkt tzw. wielkogabarytowy, który może przyjąć duże ilości najpotrzebniejszych towarów. Poszkodowane przez powódź gminy potrzebują przede wszystkim osuszaczy, pomp szlamowych, środków czystości i higieny osobistej oraz oczywiście wody pitnej.
Dary można przekazywać w godzinach od 8:00 do 18:00 w budynku In-Tech 1 przy ulicy Wojska Polskiego 9. Warto wcześniej umówić się telefonicznie:
- 797-701-406,
- 797-701-408
- 797-600-311.
Zbiórkę darów dla powodzian prowadzą także wszystkie miejskie przedszkola oraz szkoły podstawowe nr: 1, 2, 3, 6, 7, 9, 12, 13, a także Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mielcu.
Powiat przeworski
Zbiórka darów dla powodzian w przeworskim ratuszu. Od środy, 18 września, ruszył punkt zbiórki darów przy Rynek 1 (ratusz). Produkty przyjmowane są w dni robocze w godz. 8.00-15.00. Zbiórka organizowana jest także przez powiat przeworski. Punkt zbiórki znajduje się w Budynku PCK, ul Lubomirskich 16.
Dary można przynosić w:
Poniedziałek- 8:00 do 13:00 i 16:00 do 18:00
Wtorek – 8:00 do 13:00 i 16:00 do 18:00
Środa – 8:00 do 13:00 i 16:00 do 18:00
Czwartek – 8:00 do 13:00
Piątek – 8:00 do 13:00
Najbardziej potrzebne rzeczy to:
gaz do kuchenek turystycznych, latarki, czołówki, butle gazowe dla mieszkańców wsi, baterie, mleko i pieluchy dla dzieci, gumowe rękawice, rękawice robocze męskie duże, czyściwo, płyny do podłóg, środki grzybobójcze, łopaty, miotły, worki foliowe (od 30 do 120 l), gruba folia budowlana.
Z pow. przeworskiego do potrzebujących trafiło już kilka transportów z darami.
Tyczyn
Zbiórka w Gminie Tyczyn została zakończona, pierwsze dary już dotarły do potrzebujących w miejscowości Lądek Zdrój. Dary można było przynosić do soboty (21.09), do remiz OSP w Tyczynie, Hermanowej, Borku Starym i Kielnarowej. Do pomocy wyruszyli też sami druhowie.
Motocyklistki i Motocykliści Rajdu Katyńskiego – Sympatycy
Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński włącza się w pomoc powodzianom.
-Powodzianie liczą na nasze otwarte serca i portfele. Pamiętajmy, że pomoc potrzebującym to nasz chrześcijański obowiązek i nie zawiedźmy nadziei, którą w nas pokładają- piszą Motocyklistki i Motocykliści Rajdu Katyńskiego
Darowizny pieniężne dla powodzian można przesyłać na rachunku bankowym Stowarzyszenia:
BNP PARIBAS Rachunek bieżący – PLN
63 1600 1055 1744 1950 8000 0001 z dopiskiem „Pomoc dla powodzian”.
Tekst: O. Hałabud, M. Piątkiewicz, M. Maśniak, D. Kapała, M. Idzik, M. Domino, J.Ślońska, D.Wilk, Z. Jarosz, M. Iwanicka, R. Adamski.