Skłonność do niesienia pomocy nabywamy w okresie wychowania i dojrzewania – przypominają eksperci z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Goście Polskiego Radia Rzeszów odnieśli się do odruchu wsparcia udzielanego powodzianom z południowo-zachodniej Polski.
Dr Joanna Hałaj, psycholog, psychoterapeuta i nauczycielka akademicka powiedziała, że kształtowanie empatii i postaw altruistycznych u dzieci i młodzieży zależy przede wszystkim od zachowania dorosłych. Specjalistka zwróciła przy tym uwagę, że empatia jest szerszym pojęciem niż altruizm i nie każda osoba empatyczna może wykazywać się odruchami charytatywnymi.
Prof. Krzysztof Bochenek, dyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego zaznaczył, że – według badań archeologicznych – pierwsze wspólnoty ludzkie troszczyły się o potrzebujących pomocy. Wskazał też na przykład wczesnego chrześcijaństwa nazywającego drugiego człowieka „bliźnim”. Nasi goście zaznaczyli również, że pomoc człowiekowi w potrzebie to podstawa rozwoju cywilizacji.
Z Dr Joanną Hałaj i prof. Krzysztofem Bochenkiem rozmawiał Roman Adamski:
Tutaj znajdą państwo informacje o zbiórkach prowadzonych na rzecz powodzian, w tym numer konta na pomoc gminie Branice na Opolszczyźnie.
Tekst, dźw i fot.: Roman Adamski