Uznawany za gatunek wymarły na terenie województwa łódzkiego żółw błotny (Emys orbicularis) ma powrócić m.in. do Spalskiego i Bolimowskiego Parku Krajobrazowego za sprawą programu reintrodukcji, koordynowanego przez Ogród Zoologiczny w Łodzi.
Reintrodukcja żółwi błotnych to wspólny, zaplanowany na kilka lat, projekt Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi, które jest jego koordynatorem, Lasów Państwowych, Uniwersytetu Łódzkiego, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.
Jak poinformowało łódzkie zoo, maleńkie żółwie błotne z gatunku Emys orbicularis dotarły właśnie do Łodzi z Poleskiego Parku Narodowego. Przez najbliższe trzy lata będą hodowane w bezpiecznych warunkach, czyli z dala od drapieżników i innych zagrożeń, które mogłyby czyhać na nie w naturalnym środowisku. Kiedy podrosną, zostaną wypuszczone w miejscach, które spełniają ich wymagania.
Do wyginięcia żółwi błotnych przyczynił się człowiek, poprzez m.in. rozwój rolnictwa, wylesianie czy regulację rzek. Przez lata żółw błotny był traktowany jako szkodnik, dawniej wykorzystywano go do przyrządzania dań postnych.
Zagrożeniem dla żółwi są również sprowadzone do Polski gatunki inwazyjne, drapieżniki takie jak jenot, szop pracz czy norka amerykańska oraz inne gatunki żółwi, które przejmują siedliska i wypierają rodzime osobniki. (PAP)