Naukowcy z Politechniki Opolskiej przeprowadzili pierwsze w regionie badania nad wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości do poprawy jakości życia seniorów.
W prowadzonym przez naukowców Politechniki Opolskiej badaniu wzięło udział 39 seniorów, podopiecznych Domu Seniora Pogodna Jesień w Opolu. Średnia wieku badanych to 87 lat.
– Program polegał na wdrażaniu terapii z wykorzystaniem sztucznej rzeczywistości. Seniorzy wzięli udział w 12 sesjach, które trwały po 20 minut. Przy pomocy gry na refleks sprawdzaliśmy ich reakcje na bodźce świetlne. Badaliśmy także koordynację ruchową przed i po wykonaniu terapii, ocenialiśmy siłę chwytu, możliwości psychomotoryczne, a także wydatek energetyczny. Ponadto, analizowaliśmy także skład masy ciała, mikrobiom jamy ustnej, badaliśmy także vmorfologię krwi obwodowej, profil lipidowy, poziom glukozy i CRP
– wyjaśnia dr Żaneta Grzywacz, kierownik projektu.
W ocenie prowadzących program, już wstępne wyniki badań parametrów przed i po terapii wskazały na wzrost możliwości koordynacji wzrokowo-ruchowej, czasu reakcji oraz ogólnej sprawności fizycznej w tym siły chwytu dłoni u badanych poddanych terapii.. Seniorzy wskazali także, że wirtualna rzeczywistość pomaga w utrzymaniu aktywności umysłowej. Samą terapię ocenili jako atrakcyjną, dającą możliwość relaksu i oderwania się od codzienności.
Tekst: PAP / Fot.: pixabay