Niesamowite odkrycie poszukiwaczy pod Pomiechówkiem. Szukając pozostałości rzymskiej drogi znaleziono 17 monet wartych w sumie około pół miliona złotych.
Odkrywcami skarbu byli członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Badawczego Triglav z Nowego Dworu Mazowieckiego – tata i syn, Sławomir i Szymon Milewscy, którzy uczestniczyli w poszukiwaniach prowadzonych wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Poszukiwaczy „Husaria”.
Piotr Duda, archeolog ze Stowarzyszenia Historyczno-Badawczego Triglav podkreślił, że znalezione monety to „białe kruki”.
– To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce, a na pewno na Mazowszu. Owszem, na przestrzeni ostatnich lat wychodziły depozyty monet z różnych epok historycznych, ale nie z XVI i XVII wieku. Ich dzisiejsza wartość historyczna jest nie do opisania, a wartość materialną szacuje się na około pół miliona złotych – dodał Piotr Duda.
Odkrywcy snują domysły skąd taki skarb mógł znaleźć się w okolicach Pomiechówka.
– W 1655 roku była bitwa pod Nowym Dworem Mazowieckim. Szwedzi starli się z polskimi wojskami koronnymi pierwszej Rzeczypospolitej. Monety przypadają na okres mniej więcej wojny trzydziestoletniej i są to monety głównie z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów, czyli dzisiejszych terenów Beneluksu i Niemiec – zaznaczył archeolog.
Uważa, że możliwe, że jest to skarb ukryty przez kogoś, kto uczestniczył w wojnie trzydziestoletniej i później, w 1655 roku, wziął udział w walkach o Nowy Dwór Mazowiecki. Skarb zostanie teraz przekazany do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Jak przekazało w mediach społecznościowych Polskie Stowarzyszenie Poszukiwaczy „Husaria”, jedną z monet jest talar Zygmunta III Wazy 1630, bity w mennicy Toruńskiej, a inicjały mincerza wskazują na bardzo rzadką odmianę tego talara. W marcu 2023 identyczna moneta, lecz w zdecydowanie gorszym stanie, sprzedana została na aukcji za ponad 86 tysięcy złotych. (PAP)