Pawie 20 filmów dotyczących m.in. samotności, konfliktów zbrojnych, zmian klimatu, fake newsów, cyberzagrożenia, zostanie pokazanych podczas Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”, który w poniedziałek (11.11) popołudniu rozpoczął się w Rzeszowie.
Wydarzenie odbywać się będzie przez pięć dni, do piątku 15 listopada, w siedzibie organizatora, czyli w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej oraz w Kinie za Rogiem Cafe. Wstęp na projekcje oraz wykłady festiwalowe jest bezpłatny.
Nie zabraknie filmów poruszające problematykę samotności, uzależnienia czy kryzysów rodzinnych. To m.in. polska produkcja z 2023 „Moja siostra”, w której reżyser towarzyszy swojej nastoletniej siostrze w wychodzeniu z uzależnienia od substancji psychoaktywnych i uważnie analizuje kryzys relacji swoich najbliższych oraz dokument „Tokio Uber blues. Samotność kuriera”, w którym autor jako rowerowy kurier rozwozi fast food w ogarniętym pandemiczną gorączką Tokio.
Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” organizowany jest od 2003 roku przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Akcja oprócz obejrzenia doskonałych dokumentów, daje widzom możliwość zapoznania się z działalnością prospołeczną i zachęca do podjęcia konkretnej aktywności na rzecz Praw Człowieka.
Tekst: PAP / Fot. pixabay