W październiku br. codzienne zakupy, takie jak żywność i napoje zdrożały średnio o 5,4 proc. r/r, czyli bardziej zauważalnie niż miesiąc wcześniej, gdy było to 4,9 proc. – wynika z raportu UCE RESEARCH i Uniwersytetu WSB Merito. W badanym okresie najbardziej zdrożały warzywa.
Zgodnie z raportem „Indeks cen w sklepach detalicznych” codzienne zakupy w październiku wzrosły średnio o 5,4 proc. rok do roku. W informacji prasowej opisującej raport zwrócono uwagę, że jest to większy wzrost rdr, niż wyliczony według tej samej metodologii we wrześniu oraz w sierpniu, kiedy wzrost wynosił odpowiednio 4,9 proc. oraz 4,3 proc. r/r. Dodano, że w październiku na 17 monitorowanych kategorii – 14 wykazało „jednocyfrowy wzrost”, we wrześniu było to 13.
Jak doprecyzowano, jako „codzienne zakupy” wzięto pod uwagę – żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz pozostały asortyment, tj. np. chemia gospodarcza i artykuły dla dzieci.
– Obecnie w Polsce mamy jeden z najwyższych wskaźników inflacji w Europie. Sytuacja jest efektem znaczącego wzrostu cen energii i braku działań mających z jednej strony wspomóc przedsiębiorstwa, a z drugiej – spowolnić inflację. Dlatego większość kategorii produktów drożeje – ocenił dr Artur Fiks z Uniwersytetu WSB Merito, cytowany w informacji.
Raport, z którego pochodzą powyższe dane powstaje co miesiąc od blisko siedmiu lat i pokazuje średnią wartość cenową, notowaną miesiąc do miesiąca i rok do roku. W raporcie pod uwagę wzięto 17 kategorii i ponad 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku.
Tekst: PAP / Fot.: pixabay