Zawód lekarza się sfeminizował, obecnie coraz więcej studentów medycyny to kobiety, a niedługo kobiety będą stanowiły większość również wśród lekarzy onkologów – oceniają organizatorzy konferencji „SOF – Kobiety w onkologii”, która odbywa się w sobotę w Warszawie.
Wydarzenie zorganizowane z okazji 157. urodziny Marii Skłodowskiej-Curie odbywa się Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – PIB. Jest to trzecia edycja konferencji będącej częścią kalendarza Studenckiego Onko-Roku, przygotowanego przez Studenckie Onko-Forum. Gromadzi studentów medycyny, młodych lekarzy zafascynowanych onkologią oraz uznanych ekspertów z Polski i zagranicy.
– Od wielu lat utrzymuje się taki trend – i to w wielu krajach – że zawód lekarza ulega feminizacji. Na uczelni mamy grupy, w których jest kilkanaście studentek i dwóch-trzech studentów – wyjaśnił prof. Marek Dedecjus z NIO-BIP, opiekun Studenckiego Onko-Forum, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej. Dodał, że również wśród lekarzy onkologii będzie coraz więcej kobiet.
Badaczki i lekarki coraz częściej pełnią kluczowe funkcje w zespołach medycznych oraz badawczych i w istotny sposób przyczyniają się do postępu medycyny. Dla wielu z nich niezmiennie inspiracją jest Maria Skłodowska-Curie.
Tekst: PAP / Fot.: pixabay