Festiwal „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski–Kantor”, poświęcony trzem wybitnym postaciom światowego teatru wywodzącym się z Rzeszowa i z Podkarpacia, odbędzie się w ostatnich dniach listopada w Rzeszowie. W programie 12. edycji wydarzenia znalazły się spektakle, prelekcje, wystawa, spotkania z twórcami. Hasłem przewodnim tegorocznych „Źródeł Pamięci” jest „czas niepokoju”.
– To niecodzienne wydarzenie naukowo-artystyczne wypełnione spotkaniami z ludźmi sztuki, zainspirowanymi ideami wielkiej trójki reformatorów światowego teatru pochodzących z Rzeszowa i Podkarpacia – Jerzego Grotowskiego, Tadeusza Kantora i Józefa Szajny. Zaprosiliśmy zespoły i indywidualnych twórców, dla których te nazwiska są inspiracją w twórczości i mają ogromne znaczenie osobiste. W programie festiwalu znalazło się wiele różnorodnych wydarzeń z pogranicza teatru, performance’u i sztuk plastycznych – powiedziała Aneta Adamska-Szukała, dyr. artystyczna festiwalu.
Organizatorzy podkreślili, że dziedzictwo wielkich reformatorów teatru okazuje się wciąż żywe i inspirujące dla kolejnych pokoleń reżyserów, aktorów, teatrologów, a także dramatopisarzy. W programie tegorocznego festiwalu, który potrwa od 28 do 30 listopada znalazło się pięć spektakli, w tym premierowa „Dziewczynka z zapałkami” w wersji pantomimicznej, na którą widzów od lat siedmiu zaprosi Teatr Maska z Rzeszowa.
W trakcie kolejnych festiwalowych wieczorów publiczność obejrzy jeszcze seans teatralny Moniki Wachowicz i Jarosława Freta pt. „Szeol”, powstały z inspiracji i fascynacji III symfonią Henryka Góreckiego, zwaną „Symfonią Pieśni żałosnych”; spektakl „Voices” łączący elementy teatru i muzyki, w wykonaniu Teatru Brama z Goleniowa (woj. zachodniopomorskie); przedstawienie zainspirowane estetyką i konwencją niemieckiego kabaretu lat 30. XX w. „Umarłam ze szczęścia”, które pokaże Teatr A Part z Katowic.
Na zakończenie „Źródeł Pamięci” Teatr Przedmieście z Rzeszowa zaprezentuje spektakl „Makbet. Głosy z ciemności”, który znalazł się wśród pięciu przedstawień wybranych do finału konkursu o Złotego Yoricka na 28. Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w 2024.
Oprócz przedstawień teatralnych w programie festiwalu znalazły się jeszcze prelekcje na temat „Wątków szekspirowskich w twórczości Grotowskiego, Kantora i Szajny”; otwarcie wystawy malarstwa „Zaczynam zawsze od oczu” Macieja Śliwiaka oraz spotkanie z udziałem zaproszonych gości pt: „Nasi mistrzowie – inspiracje i drogowskazy”.
Organizatorami festiwalu są: Urząd Miasta Rzeszowa, Teatr Maska i Teatr Przedmieście. Festiwal został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej NextGenerationEU.
Tekst: PAP / Fot.: UM Rzeszowa, materiały pras.