Kobiety rodzące w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym będą mogły skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego. Pilotażowy program rusza 1 grudnia – zaznacza Wojciech Zawalski, p.o. dyrektora szpitala. „Poród jest niezwykle istotnym wydarzeniem w życiu. Ważne jest, by pacjentki, które rodzą w szpitalu, miały dostęp do znieczulenia” – podkreślił Wojciech Zawalski.
Dwóch anestezjologów i dwóch ginekologów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie przejdzie specjalistyczne szkolenia w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Lekarze zapoznają się z procedurami i specyfikacją znieczulenia zewnątrzoponowego.
Od 1 czerwca 2025 roku znieczulenie do porodu ma być standardową usługą dostępną dla rodzących. To, zdaniem dyrektora Zawalskiego, ma zachęcić kobiety do porodów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Od wiosny tego roku, po remoncie oddziału położnictwa szpital przyjął 700 ciężarnych kobiet. Dyrektor zapewnia, że placówka może przyjąć drugie tyle pacjentek.
Według danych NFZ w roku 2023 na Podkarpaciu przeprowadzono 6068 porodów z wyłączeniem cięć cesarskich, w tym tylko 570 ze znieczuleniem. Na znieczulenia przyszłe mamy mogły liczyć tylko w Szpitalu Miejskim i Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie, Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu i Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu.
Tekst, fot. J.Piekło