Inwestycję drogową na Podkarpaciu wartą 1,5 miliarda złotych ogłosiło Ministerstwo Infrastruktury. W jej ramach powstaną trzy obwodnice: Jasła, Brzostku-Kołaczyc i Pilzna, a także zmodernizowana zostanie droga krajowa nr 73 na odcinku Pilzno-Jasło.
Jak tłumaczył Marek Ustrobiński, dyrektor rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, projekt obejmuje 35 kilometrów trasy, z czego większość będzie poprowadzona nowym śladem. Obwodnice pozwolą wyprowadzić ruch tranzytowy z miast, zmniejszając emisję spalin i poprawiając bezpieczeństwo na drogach.
Wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec wyjaśnił, że koszty inwestycji wzrosły znacząco w porównaniu z pierwotnymi założeniami. W przypadku obwodnicy Pilzna budżet zwiększono z 56 do 112 milionów złotych, a łącznie na wszystkie trzy zadania dołożono około 650 milionów złotych. – Nasi poprzednicy przygotowali budżety, które jak się okazało były niewystarczające – stwierdził. Jego zdaniem wpływ na wzrost kosztów miały także drożejące materiały budowlane, robocizna oraz skomplikowane warunki terenowe.
Poseł PSL Trzeciej Drogi Adam Dziedzic dodał, że projekt przyczyni się do rozwoju samorządów i lokalnych przedsiębiorstw.
– To szansa na nowe inwestycje i poprawę warunków życia mieszkańców – podsumował. Prace mają zakończyć się w 2029 roku.
Wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec, zapytany przez nas o długo wyczekiwany łącznik drogi krajowej nr 73 i 94 z autostradą A4 na Podkarpaciu, mówił, że obecnie trwają na ten temat rozmowy.
– W tej chwili analizowana jest od wielu lat planowana budowa wschodniej obwodnicy Tarnowa. Oczywiście inwestycja ta jest obarczona pewnymi problemami, ponieważ miasto Tarnów, przez którego teren przebiega mniej więcej połowa trasy, nie ma zabezpieczonych środków na jej realizację – dodał wiceminister.
Jak tłumaczył, gdyby ta inwestycja nie doszła do skutku, są w planach inne warianty. Jednym z nich jest połączenie drogi krajowej z autostradą A4. Wśród propozycji pojawia się wariant trasy biegnącej przez teren Podkarpacia, na wysokości gminy Czarna i gminy Pilzno. Jak podkreślają przedstawiciele inwestycji, ta koncepcja jest aktualnie przedmiotem szczegółowych analiz.
Relację przygotował Łukasz Wacławek.
Tekst i fot.: Ł. Wacławek