Nigdy nie zapomnieli o swojej Ojczyźnie, a miłość do niej przekazali dzieciom i wnukom – tak o rodzinach polonijnych mówili uczestnicy seminarium naukowego w Rzeszowie. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą POLONIARES przy współpracy z Centrum Polonijnym oraz Instytutem Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Przykładem niezwykłych losów polskich emigrantów jest rodzina Nagórskich, o której opowiedziała prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak z Uniwersytetu Opolskiego.
– To byli ludzie, którzy dobro Ojczyzny stawiali na pierwszym miejscu – stwierdziła historyczka:
Podczas seminarium naukowego w Rzeszowie poświęconego rodzinom polonijnym, prestiżową nagrodę o randzie ogólnopolskiej otrzymał profesor UR dr hab. Andrzej Bonusiak, który jest autorem licznych publikacji na temat Polonii. Historyk został tegorocznym laureatem Nagrody Naukowej im. Ireny i Franciszka Skowyrów. Wyróżnienie przyznaje Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego za wybitne osiągnięcia w badaniach nad dziejami emigracji polskiej.
Nagrodę wręczył dzisiaj (02.12) w Rzeszowie dyrektor Ośrodka ksiądz dr hab. Sławomir Zych. W rozmowie z nami podkreślił, że pod kierunkiem profesora Bonusiaka powstają prace magisterskie i doktoranckie traktujące o losach Polaków za granicą. Sam laureat zaznaczył, że najważniejsze dla niego jest patrzenie na historię przez pryzmat biografii osób, które żyły na obczyźnie na przestrzeni wieków.
Fundatorami Nagrody przyznawanej od 1981 roku są Franciszek Skowyra, zmarły w 1978 roku wybitny działacz Polonii amerykańskiej oraz jego małżonka Irena Skowyra.
Seminarium naukowe o roli rodzin polonijnych w podtrzymywaniu tożsamości narodowej zostało objęte patronatem rektora UR prof. dr hab. Adama Reicha. Projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w konkursie „Polonia i Polacy za Granicą 2024 – regranting”.
Tekst i fot.: I. Piętak