13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w 1981 roku, obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. To czas refleksji nad wydarzeniami, które wpłynęły na życie tysięcy Polaków. Stan wojenny, wprowadzony przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego pod przewodnictwem generała Wojciecha Jaruzelskiego, doprowadził do internowania około 10 tysięcy działaczy opozycji, ograniczenia praw obywatelskich oraz wielu represji. W jego wyniku życie straciło od kilkudziesięciu do ponad 100 osób.
Na Podkarpaciu, podobnie jak w całej Polsce, wiele rodzin dotknęły te dramatyczne wydarzenia. Dzień ten jest okazją do uczczenia pamięci osób, które poniosły śmierć, doznały prześladowań lub były zmuszone do emigracji.
Tradycją jest zapalanie świecy w ramach akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. To symboliczne nawiązanie do gestów solidarności międzynarodowej z Polakami, które miały miejsce w okresie stanu wojennego.
Zachęcamy do przyłączenia się do tej inicjatywy i upamiętnienia ofiar stanu wojennego w swoich domach.
Więcej informacji o obchodach i akcji dostępne na stronie Instytutu Pamięci Narodowej oraz lokalnych instytucji historycznych.
Fot. ipn.gov.pl