W przededniu rocznicy, podczas spotkania w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu, historyk Tadeusz Zych, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego mówił o stanie wojennym w Sandomierzu, Tarnobrzegu i Stalowej Woli.
Jego zdaniem, jednym z tragiczniejszych skutków była przymusowa emigracja dla najbardziej zaangażowanych działaczy Solidarności. Ponadto wskazywał, że dla tych, którzy pozostali w kraju tragedią była utrata nadziei na odzyskanie wolności i wyzwolenie spod panowania władzy komunistycznej.
Do wspominania włączyli się także obecni na spotkaniu. Mówili o atmosferze grozy w dniu wprowadzenia stanu wojennego oraz wówczas braku wiary z odzyskanie prawdziwej wolności.
W piątek, 13 grudnia, m.in. na północy Podkarpacia, np. w Nisku odbędą się uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęcone działaczkom NSZZ „Solidarność”, internowanym podczas stanu wojennego w byłym areszcie śledczym.
W Rzeszowie uroczystości rozpoczną się o godz. 11 złożeniem kwiatów przed tablicą pamiątkową w siedzibie zarządu regionu Solidarności przy ulicy Matuszczaka. W południe w kościele farnym odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny, ofiar stanu wojennego i osób represjonowanych. Po jej zakończeniu zaplanowano złożenie wieńców oraz zapalenie zniczy pod krzyżem misyjnym.
Okolicznościowe msze święte w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbędą się także m.in. w Stalowej Woli, Przemyślu, Jarosławiu, Krośnie, Sanoku i Jaśle.
Instytut Pamięci Narodowej apeluje o udział w akcji Zapal Światło Wolności. O godzinie 19.30 na znak pamięci o ofiarach wydarzeń grudniowych postawmy w oknach domów świecę lub znicz ku czci ofiar wydarzeń grudniowych.
Autor: D. Kapała, R. Pytka, fot. PRRz