– Drzewa mogą znacząco obniżać temperaturę w miastach w dzień, jednak ogólna skuteczność tego chłodzenia zależy od wielu czynników. Dlatego ważny jest właściwy dobór drzew do miejsc nasadzeń – informuje pismo „Communications Earth & Environment”.
Temperatury w miastach rosną na całym świecie. Mówi się o „miejskich wyspach ciepła” na obszarach zurbanizowanych, pokrytych asfaltem i betonem, zabudowanych emitującymi ciepło budynkami temperatury są wyraźnie wyższe niż na sąsiednich, niezabudowanych obszarach. Miejski stres cieplny staje się poważnym problemem, powodując choroby, zgony, wzrost zużycia energii na chłodzenie budynków, problemy z nierównościami społecznymi oraz infrastrukturą miejską. Niektóre miasta zaczęły już wdrażać strategie naprawcze, wśród których pierwsze miejsce zajmuje sadzenie drzew.
Jak jednak wynika z badań naukowców z University of Cambridge, sadzenie niewłaściwych gatunków lub niewłaściwej kombinacji drzew w nieoptymalnych lokalizacjach lub układach może ograniczyć spodziewane korzyści.
Autorzy nowego badania wykazali, że miejskie drzewa mogą obniżyć temperaturę powietrza na poziomie pieszych nawet o 12 st. C. W 83% badanych miast wprowadzenie drzew pozwoliło obniżyć szczytowe miesięczne temperatury poniżej 26 st. C, „progu komfortu cieplnego”.
– Drzewa odgrywają kluczową rolę w chłodzeniu miast, ale musimy je sadzić znacznie bardziej strategicznie, aby zmaksymalizować korzyści, jakie mogą zapewnić.
W ciągu dnia drzewa chłodzą miasta na trzy sposoby: blokują promieniowanie słoneczne, odparowują wodę poprzez pory w liściach, a także powodują aerodynamiczną zmianę przepływu powietrza przez liście. Jednak w nocy korony drzew mogą zatrzymywać promieniowanie długofalowe z powierzchni ziemi.
Badanie wykazało, że drzewa miejskie w większym stopniu chłodzą miasta w gorącym i suchym klimacie, a mniej w klimacie gorącym i wilgotnym. Drzewa chłodzą skuteczniej w otwartych i niskich miastach w suchym klimacie.
Naukowcy podkreślają, że nie możemy polegać wyłącznie na drzewach w zakresie chłodzenia miast i że i nadal ważną rolę będą odgrywać rozwiązania takie jak zacienianie czy materiały odblaskowe. (PAP)