Niezwykła misja polskich medyków w Republice Środkowoafrykańskiej przywraca nadzieję tamtejszym kobietom. W ramach projektu „Ocal Życie” zespół specjalistów po raz drugi przeprowadził szkolenia i operacje, walcząc z brakiem dostępu do opieki ginekologicznej. W kraju, gdzie na 3 miliony kobiet przypada zaledwie 16 ginekologów, pomoc z Polski jest bezcenna.
„Edukacja to klucz” – mówi Izabela Cywa, koordynatorka projektu. Polscy lekarze szkolą lokalny personel medyczny, ucząc kompleksowej opieki przedoperacyjnej, operacyjnej i pooperacyjnej. W ten sposób budują fundamenty lepszej przyszłości dla tamtejszej służby zdrowia.
Zdaniem Radosława Sońty, anestezjologa biorącego udział w projekcie – warunki tam są ekstremalne. „Brak diagnostyki, sprzętu i leków wymaga od nas dużej elastyczności i doświadczenia”. Polacy wprowadzają nowoczesne metody znieczuleń, dostosowane do lokalnych realiów.
Tegoroczny projekt „Ocal Życie” był finansowany przez rzeszowską fundację Pro Spe. Lekarze już przygotowują się do kolejnej edycji, planowanej na październik 2025 roku.
Tekst: Ł. Wacławek / Fot.: Fundacja Pro Spe