Wierni Kościołów wschodnich po raz drugi świętują Wigilię i Boże Narodzenie w tym samym czasie, co katolicy rzymscy. Na Podkarpaciu na kalendarz gregoriański przeszli wierni kościoła grekokatolickiego oraz część cerkwi prawosławnej. Od 1 września, czyli wraz z początkiem nowego roku liturgicznego Kościoły wschodnie przeszły oficjalnie na kalendarz zwany nowojuliańskim. Dotychczas różnica w datach obchodów świąt wynosiła 13 dni i wynikała z obliczeń według kalendarza juliańskiego.
Arcybiskup Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego w Polsce zaznacza, że wspólne świętowanie spowodowało, że liczba wiernych na świątecznych mszach znacznie wzrosła. Dodaje, że w całej Polsce powstało ponad 100 miejsc kultu religijnego z myślą o Ukraińcach, którzy zmuszeni byli wyjechać z ojczyzny.
-Według kalendarza gregoriańskiego obchodzone będą święta, które mają stałą datę świętowania – dodał arcybiskup Eugeniusz Popowicz.
Wielkanoc będzie obchodzona według kalendarza juliańkiego. Zmiana może nastąpić w 2025 roku podczas obchodów 1700-lecia Soboru Powszechnego.
Tekst: Olga Hałabud, fot. pixabay.com