Ponad 400 figurek ludzi i zwierząt, ruchome elementy napędzane wodą, nastrojowa muzyka i oświetlenie tworzą wyjątkowy klimat szopki w przemyskiej Archikatedrze.
„Szopka przemyska” to narodzenie Pana Jezusa w panoramie historii zbawienia. Szopkę tworzy 18 stacji biblijnych – od stworzenia człowieka, przez przymierze Boga z Noem, zapowiedź przyjścia Mesjasza, zwiastowanie Matce Najświętszej, nawiedzenie świętej Elżbiety po scenę Bożego Narodzenia.
Oprócz scen biblijnych szopka ma także elementy przemyskie – wieżę katedralną, Zamek Kazimierzowski, stok narciarski, Dworzec Kolejowy w Przemyślu, na którego peron wjeżdża pociąg.
Nowością tegorocznej szopki jest dom błogosławionej rodziny Ulmów w Markowej, podkreśla ks. Bartosz Rajnowski kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, pomysłodawca tej niezwykłej instalacji.
– Co jakiś czas w szopce pojawiają się nowe elementy. W tym roku jest to dom błogosławionej Ulmów. Mamy dom, ogródek, wiatrak dzięki któremu Ulmowie jako pierwsi w wiosce mieli energię elektryczną. Widzimy bawiące się dzieci, Wiktorię siedzącą przed domem z tą najmłodszą błogosławioną Marysią i spracowanego Józefa.
Relacja Grzegorza Janiszewskiego:
Szopkę w przemyskiej archikatedrze można oglądać do 2 lutego 2025 roku.
Tekst G.Janiszewski