Mieszkańcy Rzeszowa niechętnie szczepią się przeciwko grypie. Najczęściej tłumaczą się brakiem czasu, nie widzą też potrzeby szczepienia.
A szczepić, jak przekonują lekarze, jest warto. Jak pokazują dane podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, tylko w grudniu na grypę zachorowało blisko 19 tysięcy osób. To o blisko 15 tysięcy więcej niż w listopadzie 2024 roku. Należy podkreślić, że nie są to jeszcze ostateczne dane, bo informacje odnośnie chorych za grudzień wciąż przesyłane są z przychodni do funduszu.
Szczepionki przeciwko grypie są w stanie uchronić przed ciężkimi powikłaniami. Co więcej, niektórzy z takich szczepionek mogą skorzystać za darmo. W taki sposób zaszczepione mogą zostać dzieci i młodzież do 18. roku życia, kobiety w ciąży, a także seniorzy, którzy ukończyli 65. rok życia. Pozostali mogą skorzystać z 50 procentowej refundacji.
Do najczęstszych objawów grypy należy wysoka gorączka, silny ból mięśni, stawów, głowy i osłabienie. Aby nie pomylić grypy z przeziębieniem lub inną chorobą, lekarze w przychodniach posiłkują się testami. Wynik testu można poznać już po kilkunastu sekundach.
Materiał przygotowała Agata Jodłowska.
Tekst: A. Jodłowska / fot. pixabay.com