W weekend i przypadające w poniedziałek święto Trzech Króli (06.01) pomoc medyczną można uzyskać w najbliższej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W razie zagrożenia zdrowia lub życia pomagają izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe. Adresy działających punktów są w wyszukiwarce NFZ „Gdzie się leczyć”.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. Dyżurujący lekarz udziela porady w warunkach ambulatoryjnych i telefonicznie. W medycznie uzasadnionych przypadkach również w domu pacjenta. Pomoc pielęgniarki można uzyskać w przychodni lub w ramach wizyty domowej.
Aby skorzystać z pomocy, należy zgłosić się do dowolnej, najbliższej miejscu zamieszkania lub pobytu placówki. Wizyty nie trzeba rezerwować, niepotrzebne jest skierowanie. Pomoc udzielana jest bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, a pacjent może otrzymać zwolnienie lekarskie i e-receptę.
Placówki nocnej i świątecznej pomocy nie realizują wizyt kontrolnych w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, nie wydają recept na stałe leki w związku z chorobą przewlekłą ani zaświadczeń o stanie zdrowia.
W razie zagrożenia zdrowia lub życia pomagają izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe (SOR). Pomagają one osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia. O kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia oceniony przez personel medyczny. Do tych placówek pacjent może zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca zamieszkania.
W razie bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia należy wezwać zespół ratownictwa medycznego (numery 112 lub 999). (PAP)