W Radiowej Galerii pod Zegarem prezentujemy kolejną wystawę w cyklu ‘’Do pary’’. To projekt malarza, prof. Marka Olszyńskiego i redaktora Adama Głaczyńskiego, w którym przedstawiamy ciekawe duety artystyczne, m.in. malarzy, grafików, fotografów tworzących w naszym regionie lub z nim związanych.
Tym razem zaproszenie do Radiowej Galerii pod Zegarem przyjęli Elżbieta i Andrzej Cieszyńscy. Artyści związani z Przemyślem, nie tylko ze względu na miejsce swojego urodzenia i zamieszkania, ale także z powodu twórczych inspiracji miastem, jego historią i tradycją.
Z artystami rozmawia Adam Głaczyński.
Elżbieta Cieszyńska
Doktor sztuk plastycznych, grafik, wykładowca akademicki, kurator wystaw. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Pracę dyplomową, uhonorowaną Medalem Rektora ASP, obroniła w pracowni miedziorytu pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana. Ukończyła również Podyplomowe Studia Pedagogiczne w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu. Pracę doktorską obroniła na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zrealizowała ponad 30 wystaw indywidualnych, uczestniczyła w wielu międzynarodowych projektach artystycznych. W 2011 została odznaczona orderem honorowym „Zasłużony dla kultury Polskiej”. Otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt oraz dwukrotnie wyróżnienie honorowe w Konkursie im. Mariana Strońskiego.
Jest kuratorem wystaw w Galerii Zamek i Galerii Baszta w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz członkiem redakcji miesięcznika “Nasz Przemyśl”. Pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Sztuk Projektowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu.
Andrzej Piotr Cieszyński
Urodził się w 1962 r. w Przemyślu. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Hermana w 1988 r. W czasie studiów realizował pokazy w Galerii Kont, Galerii Białej w Lublinie (grupa Riders of the Last Black Volga). Ma w dorobku 20 wystaw indywidualnych w Galerii Białej w Lublinie, Galerii Miejsce zda(e)rzeń w Chełmie, PGSW
w Przemyślu, BWA w Kielcach, Gorlicach, Rzeszowie, Dębicy, Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Parlamencie Europejskim w Brukseli / Belgia, Miscolci Galeria
w Miszkolcu / Węgry, Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, Arboretum w Bolestraszycach, Centrum Kulturalnym w Przemyślu oraz udział w ponad 50. wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi: Nagroda Zakup Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Euroregionu Karpaty Srebrny Czworokąt Przemyśl 2003, Nagroda Artystyczna im. Mariana Strońskiego w 2004 roku; H.N.M. Niyodijban Reszesul, Hajduboszormeny, Węgry w 2012 roku. W latach 1999, 2006 i 2013 otrzymał Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Przemyśla, w 1997 roku Stypendium Twórcze Wojewody Przemyskiego. W roku 2007 Otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za całokształt działalności. Współpracował z periodykami „Spojrzenia przemyskie” i „Nasz Przemyśl”. Ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim studia podyplomowe „Zarządzanie kulturą” Kurator i Juror wielu wystaw i wydarzeń artystycznych, aktualnie dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu. Uprawia twórczość w zakresie instalacji, malarstwa i rysunku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Fot. F.Kłęk, zdjęcia prac: A.Cieszyński