Przyjaciele i znajomi ze smutkiem przyjęli wiadomość o odejściu Pani Emilii Wołoszyn. Wspominają ją jako wyjątkowo radosną osobę. W Klubie Turkus WDK w Rzeszowie o jej niezwykłym optymizmie i twórczości malarskiej rozmawiali członkowie Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie.
Emilia Wołoszyn urodziła się w 1934 roku we Lwowie. Po ucieczce ze Lwowa w maju 1944 r. mieszkała w Świętoniowej, Przeworsku i Jarosławiu. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Przyjęta na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie – uznana przez władzę PRL za szkodliwą społecznie – miała zakaz studiowania. Przeniosła się do Wrocławia i pracowała jako scenograf w Teatrze Lalki i Aktora „Chochlik” (1956-1960). Ukończyła zaocznie Policealne Studium Poligraficzne w Warszawie. Po wygraniu konkursu na stanowisko rysownika kartograficznego pracowała od 1960 do 1969 roku w Państwowym Przedsiębiorstwie Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera (dawniej Książnica Atlas Lwów-Warszawa). Od 1969 roku mieszkała w Rzeszowie. Pracowała w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych jako rysownik kartograficzny przygotowujący mapy geodezyjne do druku. Od 1986 roku była rencistką, a od 1994 emerytką.
Od 1978 roku brała czynny udział w Zajęciach Amatorskiego Klubu Plastycznego im. Ferdynanda Brzęka przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie (WDK). Uczestniczyła w ogólnopolskich plenerach, wystawach i konkursach. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień.
W 2007 roku została członkiem Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie (RSTK) i była kierowniczką Sekcji Plastycznej.
Obrazów nie sprzedawała, a rozdawała. Można je znaleźć, nie tylko w Polsce, a między innymi w USA, Francji, Niemczech, na Kresach w Kościele św. Piotra i Pawła w Przemyślanach. Co roku przekazywała je też na aukcję organizowaną przez Fundację Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie.
Rysunki, wykonane przez Emilię Wołoszyn na różnych spotkaniach, umieszczane są w kronikach i gazetach, m.in: RSTK – Kultura i Pieśń, TLMiKPW, oddział Wrocław – Semper Fidelis, Cracovia Leopolis, Ślad, IPN, NOT.
Emilia Wołoszyn otrzymała odznaczenia państwowe:
– Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – 22.VII 2015,
– Złoty Krzyż Zasługi – 3.IV 2017 r.,
Z uczestnikami spotkania w Klubie Turkus WDK w Rzeszowie rozmawia Anna Leśniewska.
Tekst: A. Leśniewska