Po prawie 80 latach powróciły cenne, barokowe gabloty, które zostały wykonane specjalnie dla podwałbrzyskiego zamku Książ ponad 300 lat temu. Powstały po 1722 roku na zamówienie Konrada Ernesta Maksymiliana hrabiego von Hochberga i barona na Książu. Witryny były poprzednio w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
– To dla nas niezwykle ważna, historyczna chwila. Dzięki współpracy z Muzeum Narodowym w Poznaniu i Muzeum Porcelany w Wałbrzychu do Książa powróciło osiem oryginalnych, ponad trzechsetletnich, bogato zdobionych barokowych gablot. Biorąc pod uwagę losy zamku i jego wystroju w czasie II wojny światowej i tuż po niej, to prawdziwy cud, że przetrwały do naszych czasów – powiedziała prezes Dorota Karolewska.
Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu dr Tomasz Łęcki podkreślił, że istnieje doktryna muzealna, która mówi, że w miarę możliwości należy przywracać historyczne obiekty do miejsc ich oryginalnego pochodzenia, które opuściły w wyniku zawieruch wojenny.
– Jesteśmy uczestnikami i świadkami tego wyjątkowego wydarzenia. Intencją Muzeum Narodowego jest to, aby witryny te pozostały w Książu już na zawsze – dodał. (PAP)